Znaczenie pszczół w życiu człowieka

przez | 13/03/2023

Jak ogromne znaczenie mają pszczoły w życiu człowieka wyraził Albert Einstein, jeden z największych fizyków wszechczasów , noblista (1879-1955). Stwierdził, iż człowiek i świat istnieją i istnieć będą dopóty, dopóki żyją pszczoły. Po wyginięciu pszczół w ciągu dwóch lat wyginie populacja ludzka na kuli ziemskiej. Rolą pszczół w przyrodzie jest masowe zapylanie roślin, a produkty pszczele stanowią ogromne dobrodziejstwa dla stanu zdrowotnego człowieka.
Pszczoła miodna to najpożyteczniejszy owad wśród zapylaczy roślin dzikich i uprawnych. Dzieje się tak, gdyż żyje ona gromadnie i tworzy rodziny z kilkudziesięciu tysięcy pszczół. Rodzina pszczela zimuje jako całość i żywi się, zapasami które zgromadzi w okresie letnim. Na wiosnę rozpoczynają masowe wyloty i zapylają wiele kwitnących roślin. W przypadku, gdy dana roślina kwitnie masowo, wówczas pszczoły oblatują tylko ten jeden gatunek. Takie zjawisko nazwano „floromigracją” i bywa wykorzystane do zwiększenia lotu pszczół na roślinę niezbyt chętnie przez nie odwiedzaną. Tego typu specjalizację zauważono wyłącznie u pszczół. Pozostałe owady nie wykazują takich zachowań. Stopniowy rozwój rolnictwa spowodował, że stosuje się coraz więcej środków owadobójczych, które powodują masowe wyginięcie wielu dziko żyjących pożytecznych owadów. To właśnie dlatego znaczenie pszczół jako zapylaczy będzie rosło i pozostanie bezcenne. Tam gdzie brakuje dostatecznej liczby pni pszczelich, rozległe uprawy roślin owadopylnych zazwyczaj nie przynoszą zbyt wielkich plonów. Dochód, jaki pszczoły przynoszą przez zapylanie roślin wielokrotnie przewyższa zyski otrzymywane z miodu, wosku, czy też innych produktów pszczelich.
Pszczelarstwo przyczyniło się do pozyskania wielu cennych leków na bazie naturalnych składników wytwarzanych dzięki pszczołom, takich jak propolis. Największe dobrodziejstwo dla zdrowia każdego z nas stanowią przede wszystkim doskonale znane nam miody i przeróżne jego przetwory. Bardzo istotne produkty pszczele wpływające korzystnie na nasze zdrowie to: kit pszczeli, mleczko pszczele, jad pszczeli, pyłek, wosk pszczeli, pierzga.
Warto zatem posiąść wiedzę o pszczołach, gdyż są one naszymi prawdziwymi sprzymierzeńcami. Pszczoła nie musi, a nawet nie powinna kojarzyć się wyłącznie z groźnym owadem. Miód jest przecież w prawie każdym z naszych domów…