Wymaz z wewnętrznej strony policzka jako standardowy materiał w niektórych badaniach DNA

przez | 04/05/2009

Znaczenie niektórych słów nie zawsze jest oczywiste i jednoznaczne. Ostatnio coraz częściej słyszy się o badaniach DNA. Badania te wykorzystuje się przy identyfikacji zwłok, ustaleniu predyspozycji do chorób genetycznych, a przede wszystkim są przydatne przy ustaleniu ojcostwa. Czy potrafiłbyś powiedzieć jak ustalić ojcostwo za pomocą badań DNA?

Badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa to nic innego jak porównanie profilu genetycznego domniemanego ojca i dziecka. Każdy człowiek posiada indywidualny kod genetyczny, dzięki czemu badanie to jest tak skuteczne dając wynik zawsze jednoznaczny. Jedynie w przypadku bliźniąt jednojajowych kod genetyczny jest identyczny. Wykonanie takiego badania jest niesamowicie proste, wystarczy wybrać odpowiednie laboratorium, które pokieruje całym procesem ustalenie ojcostwa dziecka. Badanie ustalenia ojcostwa rozpoczyna się od pobrania materiału z wewnętrznej strony policzka za pomocą odpowiedniego zestawu. Następnie pobrany materiał odsyła się do danego laboratorium, gdzie następuje analiza materiału. Na wynik badania czeka się nie dłużej niż 14 dni roboczych.

Zastanawiasz się pewnie, jaki jest koszt badań DNA? Na myśl przychodzą Ci niewyobrażalnie wysokie kwoty? Tak naprawdę cena takiego badania zależy od laboratorium i waha się w granicach od 900zł nawet do ponad 2000zł, w zależności czy firmy te w swojej ofercie posiadają dodatkowe usługi. Przykładem takiej usługi może być gwarancja na ponowne pobranie materiału w przypadku nieprawidłowego pobrania za pierwszym razem.