Wybieramy RTV

przez | 09/01/2009

Sprzęt RTV to chyba najszybciej starzejące się elementy wyposażenia domu. I nie chodzi to o zawodność materiałów, ale o możliwość zastępowania poszczególnych sprzętów nowszymi. Nawet urządzenie AGD nie starzeje się tak szybko jak ukochane RTV. Konsumenci kupujący pralkę czy lodówkę myślą sobie, że wymienią ją na nową dopiero, gdy ta zostanie tak zniszczona, że nie da się jej naprawić. A co myślą ci, którzy kupują muzyczne kolumny i głośniki samochodowe? Nic nie myślą! Zwyczajnie, wraz ze sprzedażą auta ich kolumny powędrują do innego właściciela, a oni zakupią inne, lepsze. A kolumny do wieży? Do czego ?!?! Teraz nie kupuje się już sprzętu grającego, no, może koneserzy jeszcze szukają jakichś profesjonalnych urządzeń do odtwarzania muzyki. Jednak znaczna większość kupuje sprzęt dający możliwość odtwarzania plików muzycznych w formacie MP3 albo, jeszcze lepiej, zestaw kina domowego odtwarzający i nagrywający DVD.
Czy można jeszcze naprawiać sprzęt RTV? Nie. Bo znalezienie fachowca, który by się tym zajął jest prawie niemożliwe, a cena usługi często zbliża się do ceny zakupu nowego odbiornika RTV. Czy warto naprawiać telewizory LCD? A czy ktoś wie, gdzie znaleźć fachowca w tej dziedzinie?! Sprzedawane obecnie sprzęty są policzone na kilku-, kilkunastoletnią żywotność i nie bardzo da się z nich więcej wycisnąć. Koszt wytworzenia nowego sprzętu jest teraz tak niski, że nie ma sensu go naprawiać, tylko kupuje się nowy. Nawet jeśli sprzęt RTV wytrzyma dłużej, to właściciel z pewnością zechce wymienić go na nowocześniejszy, bo przez ten czas na pewno coś takiego się pojawi.Czy pamiętacie jeszcze stare i wielkie klocki w drewnopodbnej oprawie wyświetlające czarno-biały obraz sterowany kilkoma guzikami pod wypukłym kineskopem? Chyba nawet w komisach nie ma już takich modeli telewizorów. Drugie w kolejności były płaskie kineskopy w mniejszych plastikowych obudowach, potem zjawiły się nieśmiało ekrany ciekłokrystaliczne, tzw. telewizory LCD. I nawet nie zadomowiły się za bardzo, gdy z rynku chcą je wyprzeć telewizory plazmowe, z full HD i innymi bajerami. A głośniki i kolumny muzyczne? Dawne ciężkie pudła na półtora metra wysokości zastępują obecnie malutkie głośniki wielkości encyklopedii. Przeważnie też ich moc muzyczna jest znacznie większa od tych dawnych. Znawcy twierdzą, że barwa dźwięku nie jest już taka.. No, ale ilu spośród nas ma słuch absolutny!
Rozwój technologiczny postępuje, a my zastanawiamy się co kupić, aby za chwilę nie okazało się, że nasz sprzęt RTV nie nadaje się do użytku, bo jest przestarzały technologicznie. Co zatem powinniśmy zrobić? Chyba niewiele, może znaleźć dobrą pracę aby stać nas było na wymienianie sprzętu Rtv na przykład raz na rok.