Wino, Wino domowe, Domowy wyrób wina

przez | 09/05/2009

Najważniejszą rzeczą przy produkcji obojętnie jakiego wina są drożdże winiarski. Należy zaznaczyć że są to drożdże winiarskie a nie zwykłe drożdże ani też drożdże piekarskie, gdyż wielu początkujących winiarzy czasami używa właśnie drożdży piekarskich co oczywiście jest niedorzeczne. W wyniku tego działania nie powstaje przeważnie nic dobrego i zazwyczaj jest dobrą nauczką aby właśnie stosować tylko i wyłącznie szlachetne drożdże winiarskie.
Drożdże winiarskie bytują na skórkach owoców. Najwięcej jest ich na winogronach stąd też dawniej najwięcej win robiono właśnie z winogron. Obecnie drożdże zbiera się z owoców i specjalnie selekcjonuje aby otrzymać drożdże bardzo dobrej jakości. Dzięki temu możemy nabyć w sklepie szlachetne drożdże winiarskie takiego gatunku jakiego chcemy i możemy je użyć do zrobienia wina z obojętnie jakich owoców. Oczywiście prawie na każdych owocach bytują drożdże ale zwykle są poprostu zbyt słabe aby mogło z nich wyjść jakieś dobre wino. Dlatego też używanie wyselekcjonowanych drożdży jest jak najbardziej potrzebne i obowiązkowe dla uzyskania jak najlepszych win.

Dlaczego warto zrobić własne domowe wino? Należy przyznać że wino i wino to 2 różne napoje. Tak samo wino kupione ze sklepu i domowe wino to dwa różnego rodzaju wina. Wino które kupujemy w sklepie to zazwyczaj słaby, tani i podrobiony "sikacz". Dobre markowe wino kosztuje dużo więcej i nie można go znaleźć w zwykłym osiedlowym monopolowym. Dlatego też genialnym pomysłem jest wyprodukowanie własnego domowego wina które okaże się z pewnością znacznie lepsze niż inne zwykłe sklepowe wina.

Wyrób wina dla początkujących może okazać się bardzo skomplikowanym i niełatwym zadaniem. Aczkolwiek trzeba przyznać że początki są zazwyczaj trudne. Po pierwsze aby zrobić dobre wino trzeba wiedzieć jak powstaje no i oczywiście mieć odpowiedni przepis oraz sprzęt winiarski. Częstokroć poważnym błędem popełnianym przez amatorów wina domowego jest opieranie się na własnych przypuszczeniach, a nie na podstawowej wiedzy. Istnieje wiele dobrych książek na temat robienia wina a także sporo serwisów internetowych poświęconych winiarstwu. Aby uzyskać pomoc i użyteczne rady bardziej doświadczonych winiarzy możemy także pokusić się o zarejestrowanie na forum winiarskie.

Najbardziej popularne i przez niektórych uważane za najlepsze wina to te które są robione z winogron. Pozostałe to wina kwiatowe i owocowe. Ze względu na barwę| wina dzieli się na białe (które jest tak naprawdę lekko żółte) i czarne (które ma zwykle obojętnie jaki ale ciemny kolor). Każde wino niezależnie od przepisu jest unikalne i wyjątkowe. Nie można zrobić dwóch takich samych win, dlatego bardzo ważne jest eksperymentowanie z nowymi technikami i przepisami (jeśli chodzi o winiarstwo to jest to najważniejsza rzecz). Czasami na drodze przypadku możemy otrzymać świetne wino jak i odwrotnie. Niema uniwersalnej rady ale można powiedzieć że najwłaściwsze jest praktykowanie.