Wiadomości Częstochowa – czestochowa.eserwis.net

przez | 17/03/2009

Częstochowa jako duże miasto posiada szereg mediów informacyjnych, w tym strony interenetowe, jedną znich jest czestochowa.eserwis.net częstochowa. W Częstochowie wydawane są następujące dzienniki: Gazeta Wyborcza – od 1991 wydawana z lokalnym dodatkiem, Dziennik Zachodni – znajduje się tu terenowy oddział tej gazety, Życie Częstochowskie – kontynuacja Życia Częstochowy, ukazującej się od 1947 mutacji Życia Warszawy. Tygodniki: Gazeta Częstochowska prasa częstochowa – od 1956, Częstochowski Tygodnik Regionalny "7 Dni", Niedziela – ogólnopolski tygodnik katolicki.

Kontrowersyjny przebieg miała reforma administracyjna w 1999 roku w wyniku której Częstochowa, należąca historycznie do Małopolski, znalazła się w województwie śląskim. Część lokalnych polityków wspierała wtedy utworzenie – wraz z Kielcami, a być może i Radomiem – województwa staropolskiego. Po reformie administracyjnej z roku 1999, utożsamianie Częstochowy z Małopolską i jej stolicą Krakowem osłabło. Swoje związki z Krakowem miasto udowodnia nie tylko położeniem geograficznym, wspólną historią z czasów, gdy należało do województwa krakowskiego oraz kulturą, ale także przez przystąpienie w kwietniu 2007 do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski skupiające obszary należące historycznie do Małopolski a w wyniku reform administracyjnych przyłączonych do innych województw. W tym samym roku miasto otrzymało tytuł Lidera Małopolski za rewaloryzację Alei Najświętszej Maryi Panny. Wymownym gestem było zawieszenie 23 sierpnia 2006 w krakowskich Sukiennicach herbu Częstochowy zabytki częstochowa.

Częstochowa – miasto portal częstochowa w południowej Polsce, miasto na prawach powiatu, siedziba powiatu ziemskiego częstochowskiego.Chociaż historycznie należy do Małopolski, będąc aż do XIX wieku w województwie krakowskim, to po reformie administracyjnej w 1999 roku została włączona do województwa śląskiego. Czestochowa.eserwis.net częstochowa jest źródłm wszelkich informacji związanych z Częstochową.

W Częstochowie wydawanych jest również kilka pism kulturalnych m.in.: kwartalniki Aleje 3, Bulion oraz rocznik Ziemia Częstochowska. Radiostacje lokalne: Radio C – należące do sieci Złote Przeboje, Radio Jasna Góra, Radio Fiat – stacja radiowa Archidiecezji częstochowskiej, Studia lokalne w Częstochowie posiadają: Polskie Radio Katowice, RMF MAXXX – emitująca w tzw. rozszczepieniach lokalnych wiadomości z Częstochowy, w 2006 zastąpiła istniejące od 1995 miejscowe Radio Fon. W latach 1995-2001 w mieście lokalną redakcję posiadało radio RMF FM. Popularnością cieszy się internetowa rozgłośnia radiomarconi.pl.
Częstochowa nie posiada telewizji wiadomości częstochowa z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy dzielnicy Tysiąclecie i Północ mają dostęp do miejskiej TV Orion. W mieście istnieje ponadto lokalna redakcja TVP Katowice.