Wakacje na Krecie

przez | 03/04/2009

Przebywając na Krecie trzeba pamiętać o pamiątkach, a głównie o wyrobach miejscowego rzemiosła. Na Krecie jest kilka wiosek które specjalizują się w ceramice i tkactwie, opartej na tradycji epoki minojskiej. Garncarze z Margites, zaopatrują wiele sklepów na Krecie. Ich wyroby można jednak kupić po niższej cenie na miejscu w wioskach niż w sklepach, które nakładają swój procent. W wielu miejscowościach na Krecie można spokojnie kupić wyroby rzemiosła tkackiego. Jeśli chce się zobaczyć tkaczki podczas pracy, to najlepiej pojechać do Angonii lub Lasithi. Tam właśnie w przydomowych warsztatach kupić można narzuty, plecaki czy obrusy z tradycyjnymi kreteńskimi wzorami. Na zakupy odzieży, obuwia czy innych towarów najlepiej wybrać się do Iraklionu. Przy ulicy Dedalou, a także nieopodal skupione są sklepy zaopatrzone w najróżniejszy asortyment, w których, po przystępnych cenach można dokonać zakupów. Od wielu stuleci Kreta jest prawdziwym rajem dla amatorów niebanalnej kuchni. Zakup oliwy z oliwek, rodzynek czy też aromatycznych przypraw i ziół pozwoli wspominać to rajskie miejsce jest przed bardzo długi czas. Długoletnią tradycją również cieszą się na wyspie wyroby jubilerskie. Wszystkie zakupione pamiątki będą nam przypominać nasze wymarzone wakacje na Krecie.

Kreta jest największą z greckich wysp i jednocześnie najdalej wysuniętym na południe krańcem Europy. Jej klimat jest wyjątkowy i charakterystyczny tylko dla tej wyspy, ponieważ na leżącą w klimatycznej strefie Europy Kretę, ma wpływ słoneczny ląd afrykański. Każdy kto spędził tam wakacje, zatęskni za ciepłym morzem, a przede wszystkim za niebywale urokliwymi zatoczkami, gdzie woda przybiera niesamowity, niebieski kolor. Kreta jest wyspą gdzie z każdej strony są wysokie i ostre płowe szczyty gór. Daje to niepowtarzalną ferie barw w połączeniu z błękitem morza i kolorem gajów oliwnych. Wakacje na Krecie to także niesamowita uczta dla smakoszy. Bardzo duży wybór różnych sałatek, dojrzałe w słońcu aromatyczne warzywa, a także pieczona baranina to cała kuchnia kreteńska. Każdy kto wybierze urlop na Krecie, z pewnością pokocha tę piękną i dziką wyspę jaką jest bez wątpienia ta grecka wyspa.

Kreta to miejsce ukrytych w wąskich uliczkach restauracji pod gołym niebem. Możemy tam zjeść prawdziwe kreteńskie przysmaki po bardzo rozsądnych cenach. Dieta kreteńska jest najzdrowszą spośród wszystkich spotykanych europejskich kuchniach. Badanie wykazały, że kreteńczycy żyją dłużej i są bardziej zdrowsi. Składniki tamtejszej diety to w szczególności oliwki, chleb, świeże owoce jak i warzywa, wino, oliwa z oliwek, ser, orzechy, kozie mleko i ryby. Zjadając potrawy, takie jak sałatka z pomidorów, cebuli, ogórka, oliwek i sera fety, ryż zawijany w liście winogron albo zupę fasolową możemy być pewni, że są one zdecydowanie zdrowe. Śniadanie, nie jest popularne w Grecji. Zjada się natomiast lunch późnym popołudniem. Kolacja to główny posiłek dnia. Jada się ją zazwyczaj w restauracjach lub tawernach. W relaksacyjnej atmosferze spędza się czas do późnych godzin nocnych. W restauracji, obecni witają wchodzących szklanką wody, co jest oznaką gościnności kreteńczyków. Niegrzecznie z naszej strony byłoby im tego odmówić. Wszystkie te chwile będą nam przypominać nasz spędzony urlop na Krecie.

Kreta to bardzo imprezowa wyspa, odbywa sie na niej bardzo wiele imprez towarzyskich. W szczególności latem, w różnych zakątkach wyspy odbywają się różne festiwale i festyny związane z miejscowymi świętami. Zawsze latem odbywa się Festiwal Wina w Rethymnonie, a latem Festiwal Iraklioński. Natomiast w połowie sierpnia Festiwal Rodzynek w Sitii, a w październiku w Elos – Festiwal Kasztanów. W lipcu w Adelianos Kampos odbywa się Festiwal Wina. Wieczorem, w rytm greckiej muzyki, uczestnicy festiwalu kosztują niezliczone ilości wspaniałego wina. Trzeba jednak pamiętać aby zabrać ze sobą swoje własne naczynia. Na Krecie nie brakuje również klubów w dużych miastach jak i malutkich kurortach. Nie trzeba ich długo szukać, ponieważ tzw. naganiacze sumiennie wykonują swoją pracę. Zapraszają do lokali, gdzie często serwują napoje na koszt firmy. Do Hersonissos, każdego roku zjeżdżają się tłumy imprezowiczów na festiwal muzyki techno Kreta Arena. Nadmorskie promenady znane są z licznych kawiarenek, barów, greckich tawern czy dyskotek. Turyści jak i mieszkańcy Krety kochają spędzać wieczory oddając się muzyce, a w szególności kreteńskiej, dlatego też wakacje na Krecie wydają się być trafnym wyborem.