W jaki sposób należy pobrać materiał do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa

przez | 05/05/2009

Do ustalenia ojcostwa na podstawie analizy DNA potrzebny jest odpowiedni materiał genetyczny. Standardowym materiałem wykorzystywanym podczas testów DNA w kierunku ustalenia ojcostwa jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Wymaz taki pobieramy pocierając wewnętrzną stronę policzka przeznaczoną do tego celu wymazówką, wchodzącą w skład zestawu testowego zamawianego w Laboratorium Genetycznym.

Należy pamiętać, aby przed pobraniem (ok.1-2 godz.) nie spożywać żadnych posiłków ani napojów. Ważne jest także to, aby wymazówka, za pomocą której pobieramy materiał do testu nie miała styczności z żadną inną osobą. W przeciwnym razie może dojść do zabrudzenia materiału, co z kolei może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić przeprowadzenie badania. Tak pobrany materiał wysyłamy do Laboratorium, gdzie następuje jego analiza.

Jeśli z kolei nie ma możliwości pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka wówczas pomocne przy ustaleniu (czy też zaprzeczeniu ojcostwa) mogą okazać się tzw. mikroślady, czy innymi słowy ślady biologiczne.

Mikroślady pobrać można np. z zużytej prezerwatywy, chusteczki do nosa, gumy do żucia, włosów wyrwanych wraz z cebulkami itp.

Przy tym sposobie pobrania materiału należy wziąć pod uwagę, iż niestandardowe źródła materiału do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa niosą ze sobą pewne ryzyko niepowodzenia. Skąd ono wynika? Otóż nie jest to materiał w pełni sterylny, a w niektórych przypadkach DNA może ulec degradacji. Dzieje się tak np. wówczas, gdy cebulki włosów zostaną narażone na promieniowanie słoneczne. Nie są to jednak przypadki, które stanowią regułę i w większości wypadków ustalenie ojcostwa przy pomocy mikrośladów jest możliwe.

Jeśli nie ma możliwości pobrania wymazu, do badania wykorzystać można mikroślady. W takim wypadku, trzeba zachować ostrożność podczas ich zbierania zakładając rękawiczki lateksowe. Ważne jest tez odpowiednie zapakowanie i oznaczenie śladów. Zebrane przedmioty najlepiej umieścić w woreczku z zamknięciem lub w kopercie i opisać.

Wymaz nie jest jedynym sposobem pobrania materiału do badań DNA. Niektóre laboratoria wciąż pozyskują materiał genetyczny poprze pobieranie krwi. Jest to jednak metoda bolesna, a ponadto uniemożliwia pobranie materiału w domowym zaciszu.