usług tartaków

przez | 23/04/2009

Trak jest urządzeniem to inaczej pilarka ramowa stosowana właśnie w tartakach do formowania drewna okrągłego na tarcicę. Przecieranie drewna jest najważniejszą działalnością każdego tartaku. Drewno miękkie jest trudniejsze do przerobienia dlatego do tego celu używa się traków z pionowo ułożonymi piłami. Natomiast drewno suche przecierane jest za pomocą traków poziomych. Jednak zanim drewno zostanie przekazane do przecierania najpierw przechodzi obróbkę wstępną. Maszyny do obróbki drewna są to przede wszystkim urządzenia wykorzystywane przez tartaki, zakłady przemyłu drzewne i wiele innych firm nie tylko w kraju, ale również za granicą. Maszyny jakie możemy zobaczyć w tartaku to, m.in: brzeszczoty, traki- trak ramowy, trak taśmowy, piły i piły taśmowe, owijarka , pilarka rozdzielacza taśmowa, rozwieracz zębów pił taśmowych, wielopiła, ostrzarka.

Przemysł drzewny cały czas się rozwija ale pomimo to tartaki borykają się z złą sytuacją finansową. Większość tartaków to małe i średnie tartaki. Największym problemem zakładów trudniących się obróbką drewna są ograniczona nakładane przez Lasy Państwowe ilość drzewa do sprzedaży. Nie tak dawno Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego skierowało do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący skontrolowania czy Lasy Państwowe dysponując mieniem państwowym nie łamią prawa.

Usługi firm przetwarzających drewno zawsze będą miały dużo zleceń od klientów. Drzewo cieszy się dużym powodzeniem. Coraz częściej ludzie decydują się na domy drewniane, ponieważ są one tańsze niż te budowane z cegieł. Drewno wyznacza nowy trend i jest bardzo cenione. Do łask wracają drewniane podłogi wyglądają one niezwykle pięknie nadając całemu wnętrzu uroku.

Tartak, to dziedzina przemysłu gdzie obrabiane jest drewno i z specjalistycznymi znajdującymi w jego środku urządzeniami. W tartaku wykonuje się między innymi:, podłogi, drzwi okna i wszystko co nam się może przydać w ogrodzie, np. altanki, ławki itd. Tartak to miejsce, w którym dokonuje się [przetworzenie drewna na tarcicę. W procesie technologicznym tarcica jest rozpiłowywana za pomocą urządzenia zwanego trakiem. Później przerabia się ją na elementy drewniane do określonego przeznaczenia jak te wspomniane wyżej.