Testy przeprowadzone przez niezależny ośrodek badawczy TÜV Süd Automotive wykazały przewagę najnowszej opony do naczep Goodyear Regional RHS II nad jej głównym konkurentem. Wyniki pokazują, że Goodyear Regional RHS II jest lepsza od swojej poprzedniczki – Regional RHS, i ma wyraźną przewagę nad swoim konkurentem we wszystkich badanych kategoriach, przede wszystkim w zakresie hamowania na mokrej nawierzchni oraz oporów toczenia, a więc czynników, które wpływają na bezpieczeństwo i zużycie paliwa.
TÜV Süd, jeden z czołowych organizatorów testów technicznych na świecie, przeprowadził to porównanie, aby przygotować niezależny raport opisujący zachowanie nowej opony do naczep oraz jej poprzedniczki i jej głównego konkurenta na rynku europejskim. Testy przeprowadzono zgodnie z zasadami uznawanymi przez całą branżę motoryzacyjną.
Opory toczenia – lepiej o 13%
Opory toczenia to czynnik, który ma bardzo duży wpływ na zużycie paliwa. Test oporów toczenia przeprowadzono zgodnie z normą DIN ISO 1864. Główny rywal był pod tym względem o ponad 13% słabszy od opony Goodyeara. Wyniki Goodyear Regional RHS II i jej poprzedniczki, czyli Regional RHS, były w zasadzie identyczne. Opony naczepy odpowiadają za około 20% oporów toczenia w kombinacji ciągnik/naczepa. Oznacza to, że opony do naczep RHS II w kombinacji z zapewniającymi niskie opory toczenia oponami na oś napędową Goodyear RHD oraz oponami do naczep Goodyear RHT, efektywnie wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa.
Hamowanie na mokrej nawierzchni – lepiej o 14,9%
Testy hamowania na mokrej drodze zostały przeprowadzone na dwóch typach nawierzchni – betonie i asfalcie. Na betonie RHS II wypadła o 5% lepiej od swojej poprzedniczki i o ponad 8% lepiej od swojego konkurenta. Najbardziej imponujące były jednak wyniki na asfalcie. Różnica między dwoma produktami Goodyeara wyniosła około 3%. Natomiast konkurent opony RHS II wypadł o prawie 15% słabiej.
Niższy poziom hałasu
W tej kategorii także oba produkty Goodyeara uzyskały przewagę nad konkurentem. Wyniki poniżej 73dB są imponujące, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że dopuszczalny obecnie poziom hałasu ustalony przez Komisję Europejską wynosi 78dB, a planowany na przyszłość – 76dB.
„Dzięki testom przeprowadzonym przez niezależny instytut TÜV Süd Automotive udowodniliśmy, że najnowsza opona do ciężarówek Goodyear Regional RHS II przewyższa pozostałe pod względem drogi hamowania na mokrej nawierzchni i trwałości. To opona zaprojektowana specjalnie z myślą o wszechstronnych zastosowaniach we współczesnym transporcie regionalnym, w którym główny nacisk kładzie się przede wszystkim na bezpieczeństwo, ograniczenie zużycia paliwa i maksymalnie długi okres użytkowania opon” – powiedział Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych Grupy Goodyear Polska.
Testy przeprowadzili pracownicy TÜV Süd Automotive w październiku ubiegłego roku w należących do TÜV Süd Automotive Centrach Inżynieryjnych w Bawarii w Niemczech oraz w Goodyear Proving Ground w Colmar-Berg w Luksemburgu. Testy przeprowadzali. W testach wykorzystano ciągnik Iveco Stralis 450 oraz ciężarówkę Mercedes Benz Actros 1854.
Wśród prawie stu największych międzynarodowych organizacji przeprowadzających testy i oferujących usługi certyfikacyjne, TÜV Süd znajduje się na drugim miejscu w obszarach „Systemy przemysłowe i zarządzania” oraz „Auto i Ruch”, a na piątym miejscu w obszarze „Certyfikacja produktów i systemów”. Grupa TÜV Süd zatrudnia ponad 9.000 pracowników w ponad 60 krajach świata (500 lokalizacji).
Źródło: Goodyear Polska