Terminal w Świnoujściu

przez | 16/03/2009

Na początku 2005 roku Polska podjęła decyzję o realizowaniu inwestycji terminalu LNG. Gazoport Świnoujście będzie strażnikiem bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju. Pod uwagę rozpatrywane były różne miejsca, w tym również Zatoka Gdańska. Finalna decyzja dotyczyła realizację w Świnoujściu. Za słusznością lokalizacji przemawiało wiele różnych elementów takich jak fakt, że lokalizacja należy obecnie do Portu oraz relatywnie niewielka odległość do dużych kupców gazu.

W ramach przedsięwzięcia trzeba zrealizować ciąg procedur związanych z dostosowaniem warunków logistycznych. Mowa tutaj o umożliwieniu transportowania materiałów wymaganych do wykonania inwestycji terminalu. Wymagane są także czynności zmierzające do pogłębienia dna morza do średniego poziomu kilkunastu metrów pod poziomem stacji tranzytowej.

Kluczową częścią nabrzeża jest stanowisko tranzytowe, które będzie lokalizować się prawie 0.5 km od linii brzegowej. Przedsięwzięcie terminal LNG nie będzie się różnić od przedsięwzięć wykonanych w innych państwach. Przy elemencie odpowiedzialnym za zabezpieczenie przed wodą będzie zlokalizowana instalacja technologiczna.

Naturalnie, przedsięwzięcie budzi niepokoje pośród miejscowej społeczności. Jedną z najczęściej poruszanych niepewności jest czystość wód w obszarze terenów otaczających inwestycję. Rozwiewając pytania, Gazoport Świnoujście z stanowczością nie będzie miał wpływu na poziom czystości otaczających wód ponieważ nie będzie produkował odpadów. W miejscu projektu będą gromadzić się wyłącznie wody opadowe, które będą odprowadzane do wód, ale po pierwotnej dogłębnej klaryfikacji.

Wśród najczęściej zadawanych pytań, znajdują się te na temat wpływu inwestycji na otaczający krajobraz. Należałoby tutaj przyjrzeć się najczęściej marginalizowanym elementom związanym z odwiedzającymi Gazoport Świnoujście statkami. Stacja będzie przyjmować wiele jednostek pływających zwanych gazowcami. Ze względu na fakt, że Świnoujście jest aglomeracją portową, a statki LNG będą ubarwiać portowy krajobraz. Dodatkowo usytuowanie gazoportu LNG w Świnoujściu utrwali wizerunek miasta portowego.