Czy nazwy świerk srebrny, a świerk kłujący lub świerk kłujący srebrzysty oznaczają tą samą popularną roślinę?
W sprzedaży na szkółkach, w centrach ogrodniczych, hipermarketach czy sprzedaży internetowej jednym z najpopularniejszych ozdobnych drzew iglastych jest świerk o łacińskiej nazwie Picea pungens glauca z załączonym często zdjęciem niebieskiej choinki o rzeczywistym kolorze od sinozielonego, przez niebieskawy do intensywnie srebrzystego. Jednocześnie polska nazwa tego drzewa jest bardzo zróżnicowana, ale czy to nadal ta sama odmiana tylko oferowane drzewka różnią się jakością produkcji, czy też to zupełnie inne taksony?
Odpowiedź na to pytanie jest dla większości kupujących tajemnicę bez względu na to czy kupują choinkę, czy też roślinę do posadzenia w ogrodzie. Artykuł ten ma na celu uświadomienie potencjalnych kupujących na co trzeba zwracać uwagę kupując jedną z najpopularniejszych roślin iglastych do ogrodu i na choinki.
Świerk kłujący to Picea pungens – ma sinozielony kolor igieł i nigdy go znacznie nie zmieni, a jego odmiana świerk kłujący srebrzysty (potocznie choć trochę mylnie: świerk srebrny) Picea pungens glauca to odmiana o srebrzystej barwie igieł (intensywność wybarwienia jest różna), lecz należy pamiętać, że odmiana ta nigdy w 100% nie powtarza swoich cech (barwy igieł) przez rozmnażanie generatywne (z nasion) – a właśnie większość drzewek jest tym sposobem rozmnażana. Czyli drzewka kupowane jako świerk kłujący srebrzysty (lub podobnie) nie zawsze będą miały piękny kolor taki jak na zdjęciach sprzedawców, bo świerki te właściwą barwę osiągają zazwyczaj w 4-5 roku życia, a kupuje się zazwyczaj młodsze okazy, więc jesteśmy skazani na małą loterię odnośnie tego czy nasze drzewko będzie srebrne, czy tylko sinozielone.
Pewność barwy mamy tylko wtedy, gdy już kupujemy starszy (droższy) okaz (np. dziesięcioletni) lub roślinę rozmnażaną heterowegetatywnie (szczepioną), ale takie drzewka są znacznie droższe oraz mniej foremne i nie każdy się na to decyduje. Dlatego też kupując świerk srebrny musimy żądać od sprzedawców podania pochodzenia nasion – z jednych rejonów rośliny bardziej się wysrebrzają z innych mniej. Nigdy nie kupujmy świerka srebrnego z nasion krajowych, dobre pochodzenie to tereny naturalnego występowania roślin czyli Stany Zjednoczone, zwłaszcza rejon Kaibab w Arizonie (choć nie tylko) – rośliny pochodzące z tych drzewostanów dają wysoki procent powtarzania cech barwy igieł i się świetnie nadają do naszych przydomowych ogródków.Cenne też są nasiona z plantacji nasiennych (np. świerk kłujący 'Majestic’)
Jednym z miejsc, gdzie możemy kupić wysokiej jakości sadzonki z pewnym źródłem pochodzenia nasion jest Sklep internetowy drzeweczka oferujący młode sadzonki roślin ozdobnych zarówno w hurcie jak i detalu. Sklep ten oferuje rośliny ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych właścicieli, więc jest sklepem producenta.