sklejka budowlana

przez | 19/04/2009

Sklejki elastyczne w porównaniu z tradycyjnymi charakteryzują się specyficzną budową. Forniry zewnętrzne maj ą zdecydowanie większą grubość niż fornir środkowy zupełnie inaczej niż w przypadku zwykłych sklejek. Wytrzymałość sklejek elastycznych oraz zdolność ich do wyginania zależy w dużej mierze od tej cienkiej warstwy środkowej. Stosuje się na nią specjalnie łuszczone forniry, o grubości rzędu 0,8 mm, z długowłóknistych gatunków drewna, charakteryzujących się średnią gęstością i wytrzymałością na zginanie większą niż dąb czy jesion. Długie włókna forniru środkowego zapewniają także możliwość lepszego jego połączenia z fornirami warstw zewnętrznych. Te, z kolei, mają już większą grubość i są pozyskiwane z gatunków drewna o cienkościennych komórkach. Ułatwia to ich zgniatanie z jednej i rozciąganie z drugiej strony sklejki w trakcie formowania profilu.

Sklejka elastyczna posiada szerokie zastosowanie do produkcji różnego rodzaju elementów giętych, mebli;fotele schody, poręcze, jest doskonałym materiałem do aranżacji wnętrz, z uwagi na swój niewielki ciężar i łatwość obróbki można z niej wykonać obłe konstrukcje sufitów, ścian, ścianek działowych lub filarów.
Wykorzystanie sklejki elastycznej eliminuje potrzebę stosowania konstrukcji szkieletowych przy kształtowaniu wygięć, zaprojektowane formy można założyć błyskawicznie, w przeciwieństwie do obróbki parą laminowania czy kształtowania wtórnego. Zobacz również zastosowanie sklejki
O wyjątkowości tego typu sklejki może świadczyć fakt, że ze sklejki elastycznej SUPERFORM została wykonana skorupa rekordowej łodzi Papakilo zaprojektowanej i zbudowanej do bicia rekordów prędkości.

Wykonywanie nawet skomplikowanych profili nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Uzyskuje się przy tym znaczące oszczędności czasu, mniejszą pracochłonność i większą efektywność niż przy innych metodach kształtowania profili. Warto również podkreślić, że w przeciwieństwie do nacinanego MDF, zrobione ze sklejka elastycznej wygięcia odznaczają się idealnie równą i gładką powierzchnią. Sam materiał może być natomiast frezowany i wykazuje dobrą zdolność utrzymywania haków i wkrętów, czego nie można powiedzieć o wspomnianym MDF. Dużą zaletą sklejek elastycznych jest również łatwość ich transportu i magazynowania, części płyty niewykorzystane w produkcji mogą być odkładane i użyte w późniejszych pracach np. budowa nieruchomości.

Sklejki elastyczne produkowane są w zalezności od grubości jako trzy- lub pięciowarstwowe z egzotycznego drewna liściastego (gaboon, okoume, ceiba, fuma itp.) przy użyciu klejów termoutwardzalnych, np. na bazie żywic melaminowo-formaldehydowych. W zależności od producenta sklejki wytwarzane są w grubościach: 3, 5, 7, 8, 10, 12 i 16 mm. Dodatkowo można je łatwo ze sobą łączyć na grubość, co stwarza szansę uzyskania praktycznie każdego pożądanego wymiaru. Sklejki elastyczne produkowane są najczęściej (zależnie od producenta)|w zależności od producent sklejki w rozmiarach: 2440 x 1220 mm, 2500 x 1250 mm oraz 2500 x 1700 mm z układem słoi w poprzek lub wzdłuż arkusza, co oznacza, że mają one możliwość wyginania w jednym z tych kierunków. Standardowym wykończeniem sklejek elastycznych jest szlifowanie papierem o ziarnistości 140. Umożliwia to stosowanie dowolnych (zarówno kryjących, jak i transparentnych) metod wykańczania ich powierzchni. Mogą być pokryte np. fornirem

Sklejka elastyczna (flexible) powszechnie znana i produkowana jest pod nazwą PERFORM, występuje również pod inna nazwą w zalezności od producenta, spotkać się z nazwami handlowymi: StagFlex, TaalFlex (w przypadku sklejki wytwarzanej w Izraelu) czy po prostu Biegesperrholz (w odniesieniu do sklejki niemieckiej) oraz SUPERFORM.
Podstawową zaletą sklejek elastycznych, determinującą ich zastosowanie, jest możliwość łatwego wyginania bez udziału ciepła i ciśnienia. Formowanie odbywa się na zimno i uzyskuje się przy tym wyjątkowe małe promienie gięcia (nawet do 3 cm – przy grubości sklejki 3 mm). Dodatkowymi atutami są: mała gęstość oraz dwie gładkie powierzchnie. Ma to szczególne znaczenie przy wykonywaniu profili o złożonych kształtach, które są widoczne z obu stron. Głównymi kierunkami wykorzystania sklejek elastycznych są krzywoliniowe elementy wchodzące w skład wszelkiego rodzaju mebli, elementów aranżacji wnętrz, zabawek, a nawet jachtów i łodzi. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami (nacinany MDF, kształtki sklejkowe), stosowanymi powszechnie do uzyskiwania krzywoliniowych powierzchni, sklejki elastyczne odznaczają się dużą możliwością łatwego stosowania.