Serwis regionu gdańskiego – informacje – rozrywka

przez | 09/03/2009

W roku 1997 Gdańsk uroczyście obchodził milenium, czcząc swojego patrona Św. Wojciecha, za sprawą którego tysiąc lat temu po raz pierwszy odnotowana została nazwa grodu nad Motławą. Szeroko otwarty na świat Gdańsk był na przestrzeni swoich długich dziejów miastem na wskroś europejskim."Nec temere, nec timide", czyli "bez strachu, ale z rozwagą", jak głosi stara łacińska sentencja, umieszczona na wielkim herbie miasta. Historia wiadomości gdańsk zatoczyła koło. Dzisiejszy Gdańsk, jak niegdyś, tętni życiem i wciąż na nowo, pamiętając o przeszłości, buduje swoją własną tożsamość.

Początki Gdańska sięgają roku 980. Krótko przed świętami Wielkiej Nocy roku 997 pojawił się w tych stronach biskup rodem z Czech, misjonarz Wojciech, znany też pod imieniem Adalbert. Wkrótce zginął z rąk pogańskich Prusów, a jego życie i śmierć opisał benedyktyński mnich z klasztoru na Awentynie – Jan Kanapariusz. Właśnie on zanotował słowa urbs Gydannyzc – odnoszące się do miasta Gdańska gdańsk, gdzie święty ochrzcić miał dużą liczbę nawróconych. Jest to zarazem pierwsza pisana wzmianka o grodzie nad Motławą.

Gdańsk stanowczo zbyt często postrzegany jest przez pryzmat najbardziej znanych zabytków i wydarzeń. Żuraw, Fontanna Neptuna, Sierpień’80, Solidarność – wydawać się może, że w świadomości przeciętnego turysty wakacje gdańsknadmotławskie miasto funkcjonuje jako zbiór luźno ze sobą powiązanych pojęć. W rzeczywistości miasto cieszy się nadzwyczaj bogatą historią, pełną niespodziewanych przełomów, trudnych chwil, jak również wspaniałych okresów rozkwitu handlu czy kultury.

Serwis gdański jest portalem ogólnotematycznym, który prezentuje tematyke związana z Gdańskiem gdańsk oraz pomrzem. Niniejsza część witryny gdansk.eserwis.net słowo kluczowe stanowi próbę przybliżenia tych interesujących epizodów gdańskiej historii oraz uroku zapomnianych niekiedy fragmentów miejskiej przestrzeni.