Ręce do pracy ze wschodu

przez | 20/01/2009

W kraju, kiedy emigracja ostatnio stała się masowym zjawiskiem, coraz systematyczniej pracodawcy mają trudności w znalezieniu odpowiedniej wyuczonej kadry. Jest skąpo osób wyszkolonych, bo mają już posady bądź wyjechały za granicę tam zarabiać. Tym ciężej jest jeśli potrzebny jest nie jeden ale cała rzesza pracowników. Czasem nie mamy wyjścia, np. przy sezonowych pracach w rolnictwie gdzie potrzebna jest większa kadra osób do zbiorów. Taki ambaras z brakiem wyspecjalizowanej kadry może rozwiązać tylko pewna rzecz – pracownicy ze wschodu.

Kadrę pracowników ze wschodu mogą być jednocześnie kilkuosobowe, jak i kilkuset osobowe. Obecnie nie ma większych problemów za załatwieniem wszystkich odpowiednich formalności, zakwaterowania i legalizacją zatrudnienia. Całość odbywa się całościowo legalnie a firmie pośredniczącej opłaca się za całą obsługę i niczym nie musimy się martwić. Firma ta załatwi formalności za osobę zlecającą pośrednictwo i nie musi się już niczym martwić.

Są firmy, które zawodowo zajmują się sprowadzaniem pracowników ze wschodu do Polski. Bywają to pracownicy dopasowani do naszych wymagań. Pochodzą z innych państw,takich jak Ukraina, Białoruś, Mołdawia. Pracownicy ze wschodu są standardowo podnajmowani przez polskich pracodawców do prac sezonowych w rolnictwie,sadownictwie, na budowie, w przemyśle a także do pracy wymagającej kwalifikacji np. księgowość.

Jeżeli chcielibyśmy zająć się sprowadzaniem potrzebnych pracowników na własną rękę, musielibyśmy zmagać się z masą dokumentów, biurokratycznymi procedurami, załatwianiem szkoleń BHP, załatwianiem zakwaterowania i legalizacją zatrudnienia. Zlecając to firmie na zasadzie leasingu lub jednorazowego pośrednictwa możemy mieć pewność, że wszystkie formalności zostały załatwione poprawnie i że jest to całkowicie legalne zatrudnienie. Także pod względem prawnym. I nie jesteśmy narażani na kolejne koszty związane z niewykwalifikowaną lub niedostosowaną kadrą oraz za ubytki finansowe będące produktem braków w kadrze.