Programowanie jest sztuką

przez | 09/12/2008

Programowanie jest jedną z ważniejszych sekcji informatyki, choć nie ukrywam, że nie jest to prosta sprawa. Wiele osób uważa, że do programowania trzeba mieć odpowiedni „dryg”. Należy umieć myśleć logicznie, algorytmicznie, szybko znajdywać rozwiązania potencjalnych problemów. Oczywiście wiele dadzą nam studia informatyczne, gdzie możemy zdobyć podstawową wiedzę na temat systemów liczbowych, logiki, zagadnień matematycznych. Powyższe działy tematyczne mają niewątpliwy wpływ na kształtowanie umysłów młodych informatyków. Nie oznacza to oczywiście, że programowania nie możemy nauczyć się samemu. Oczywiście, że możemy. Wymaga to jednak trochę większego wysiłku i systematycznej pracy.

Istotą pracy informatyka jest właśnie ciągle doskonalenie swej wiedzy. Wystarczy choćby spojrzeć na rynek technologii internetowych. Jest on ogromny. Mamy wiele różnorakich technologii. Dziś do pełni szczęścia nie wystarczy nam już statyczny HTML. Konieczna jest znajomość kaskadowych arkuszy stylów (CSS), Java Scriptu (pozwala na tworzenie animacji na stronach WWW), koniecznie jakiejś technologii tzw. „dynamicznej” jak np. PHP czy platforma Java Enterprise Edition. Warto zauważyć, że cały czas pojawiają się nowe technologie.

Wróćmy jednak do wymienionej powyżej Javy. Język Java jest niewątpliwie niezwykłym językiem. Jest to nowoczesna architektura wysokiego poziomu. Do głównych zalet Javy należy wymienić niewątpliwie:

  • obiektowość
  • przenośność
  • niezależność od architektury

Java jest specyifcznym językiem, której raz napisany kod, można uruchomić dosłownie wszędzie. Czy to pod Windowsem, czy Linuxem. Na komputerze, palmtopie, telefonie. Java jest wszędzie dzięki niezwykłej architekturze. Aby korzystać z Javy należy zainstlować specjalne oprogramowanie nazywana wirtualną maszyna Javy (Java Virtual Machine).  Dla niektórych instalacja dodatkowego oprogramowania może być denerwująca. Ale otrzymujemy za to wiele więcej.

Zachęcam wszystkich do zainteresowania się programowaniem. Szczególnie polecam właśnie przytoczona wyżej Javę, która jest nowoczesnym i przyszłościowym językiem o wszechstronnych możliwościach.