Polonia wybiera Durham

przez | 17/04/2009

Hrabstwo Durham, podobnie jak położone w nim miasto o tej samej nazwie każdego roku przyciągają wielu Polaków. Nie dzieje się to bez przyczyny. Możliwości znalezienia pracy w Durham są bardzo duże, branże w jakich można znaleźć pracę zróżnicowane, w lokalne władze zachęcają do otwierania własnej działalności gospodarczej. Durham to atrakcja turystyczna i centrum uniwersyteckie, leżące około 15 mil (24 km) na południe od Newcastle. Jest to miasto z wielowiekową tradycją i wspaniałymi zabytkami. To również stolica hrabstwa o takiej samej nazwie.

Durham, mimo niewielkich rozmiarów (ok. 45 tys. mieszkańców), ma status „city”. Zawdzięcza go XI-wiecznej katedrze z czasów podbojów normandzkich oraz znaczeniu miasta w regionie. W ciągu roku akademickiego koloryt miastu nadają studenci, przyjeżdżający tu z całego świata, żeby studiować prawo, medycynę, geografię, filologie, muzykę, historię, ekonomię i wiele innych kierunków. W Durham jest również wielu polskich studentów. Zrzeszają się oni w Durham University Polish Society. Praca w Durham nie jest problemem.

Rozwinięta baza turystyczna i akademicka generuje bardzo wiele miejsc pracy w sektorze usług. Wybierając się do Durham należy pamiętać o możliwościach jakie daje legalne odzyskiwanie podatku. Zwrot podatku z Anglii następuje w ciągu kilku miesięcy od złożenia stosownych dokumentów. Nie ma sensu niepotrzebne zwlekać – po powrocie do kraju powinniśmy natychmiast zwrócić się do firmy podatkowej zajmującej się zwrotem podatku. Zwrot podatku uzyskamy najszybciej, jeśli posiadamy dokument P60 lub P45. W przypadku, gdy mamy tylko payslipy, procedura zazwyczaj się wydłuża. Brytyjski urząd podatkowy musi bowiem potwierdzić historię zatrudnienia u pracodawców.