Wydatki poniesione na leczenie ortodontyczne nie podlegają ubezpieczeniu i nie są zwracane przez kasy chorych (z wyjątkiem dzieci do 14. roku życia, którym przysługuje bezpłatnie jeden aparat ruchomy). Bardzo poważnymi wadami musi zająć się chirurg (gdy trzeba np. usunąć wrastające zęby czy fragment kości). Nosząc aparat trzeba pamiętać o zwiększonej higienie jamy ustnej, by resztki jedzenia nie przylegały do pierścieni i klamerek.
Wady zgryzu można leczyć. Najlepiej, gdy zacznie się to robić odpowiednio wcześnie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zafundować sobie olśniewający uśmiech, ukazujący piękne równe próchnica. Zaledwie 20 proc skrzywień zębów to wady wrodzone. Na resztę sami pracujemy w młodości.
Racjonalnym sposobem ochrony dziecka przed próchnicą od najwcześniejszego wieku jest więc rezygnacja z pewnych przyzwyczajeń. Bakterie szczególnie chętnie mnożą się w osadzie nazębnym, dlatego tak ważne jest regularne mycie zębów, przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Ubytek próchniczy próchnica powstaje wtedy, kiedy szkliwo jest uszkodzone przez kwasy, które produkują bakterie (najczęściej mnożą się one w osadzie nazębnym).
Zaraz po założeniu aparatu możemy, przez kilka dni, odczuwać lekki ból. To dlatego, że zęby muszą się przyzwyczaić do powstałego nacisku. Przed założeniem aparatu dentysta lekarz musi najpierw wszystko dokładnie wymierzyć i wykonać tzw. wyciski uzębienia w specjalnej masie plastycznej. Aparat stały nosi się zwykle od 1,5 do 2,5 lat (dorośli czasem nieco dłużej) w zależności od wady zgryzu.
Mycie zębów dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji) to po prostu konieczność. Dzięki zróżnicowanej długości włosia w szczoteczkach, docierają one do wszystkich przestrzeni międzyzębowych i dobrze przylega do powierzchni ząbków. Szczoteczki z włosia naturalnego były bardzo popularne, okazało się, że naturalne włosie nie jest zdrowe. Szczoteczka do zębów powinna być elastyczna, aby dopasowała się do mytej powierzchni, i dość długa (ok. 2 cm.).
Nosząc aparat starajmy się unikać sportów urazowych. W czasie uderzenia (chociaż aparat nawet nie ucierpi), może dojść do zranienia warg czy policzków. Przy niedbałym czyszczeniu aparatu pod metalowymi elementami bardzo łatwo gromadzą się bakterie. Prawie zawsze, aby uzyskać trwałe efekty, potrzebne są dwa aparaty, co też trzeba wziąć pod uwagę. Do tego dochodzą comiesięczne wizyty lekarskie, za które płacimy 100 – 160 zł.