Okna drewniane

przez | 28/03/2009

Na rynku jest wiele rozwiązań dla okien stosowanych w budownictwie. Obecnie najpopularniejsze są okna plastikowe, głównie ze względu na cenę, gdyż ich proces produkcji jest znacznie tańszy a parametry takie jak przenikalność cieplna czy też izolacyjność akustyczna są na zadowalającym poziomie.

Jednak istnieje wielu klientów, którzy preferują nieco droższe rozwiązanie, w postaci okien drewnianych lub też okien drewniano-aluminiowych. Przemawia za tym wiele czynników, przede wszystkim to, że drewno znacznie lepiej izoluje ciepło niż tworzywo sztuczne, dodatkowo drewno posiada lepsze własności do tłumienia akustycznego, czyli potocznie mówiąc „nie przenosi” hałasu z zewnątrz. Kolejnym parametrem jest podatność na odkształcenia, struktura profila drewnianego skutecznie zapobiega wypaczeniom i odkształceniom. Jednak należy tutaj dodać fakt, iż drewno wymaga konserwacji stąd też zakłady stolarskie stosują  coraz popularniejsze są okna drewniano-aluminiowe, gdyż na zewnątrz znajduje się aluminium odporne na warunki atmosferyczne, a od wewnątrz jest drewno które zapewnia niską przenikalność cieplną i akustyczną.

Drewno jest również surowcem naturalnym, a jego proces utylizacji jest przyjazny środowisku, ponieważ może ulec naturalnemu rozkładowi, w przypadku profili PCV stosuje się technikę ponownego wykorzystania plastiku jako materiału do produkcji nowych okien.

Na koniec wspomnę o tzw oknach pasywnych, jest to pojęcie szeroko rozumiane, właściwie tym mianem można określać okna których przenikalność cieplna jest poniżej 0,8 W/m2K. Zarówno w oknach plastikowych jak i drewnianych uzyskuje się tak niskie współczynniki, jednak uzyskiwanie coraz niższych przenikalności na całym oknie wiąże się z ogromnym nakładem kosztów. Stosując pakiety trójszybowe wypełnione kryptonem, szersze profile okienne doprowadza się do wzrostu ceny okien, przez co inwestycja staje się coraz mniej opłacalna. Warto zwrócić uwage na to, czy zakup okien poniżej 0.8 W/m2K jest w stanie się zwrócić.