Teraz mamy spory wybór pieców i pompy ciepła, za pomocą których możemy ogrzać swój dom. Te pompy są wyprodukowane i poświęcone
specjalnie do użytku domowego. Pobierają one energię cieplną ze środowiska i zmieniają ją w energię cieplną skierowaną do ogrzania czterech kątów.Po wybudowaniu domu koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej stanowią ok. 80% całościowych kosztów utrzymania domu, dlatego przy wyborze źródła ciepła należy dokładnie rozpatrzyć koszty wytwarzania ciepła, uwzględniając przy tym trend wzrostu cen paliw, gdyż źródło wytwarzania ciepła jest inwestycją długoterminową.
Urządzenie to za pomocą energii przyjmowanej z otoczenia tj. z wody, powietrza i gleby tworzy obieg termodynamiczny. Urządzenie funkcjonuje w sposób cykliczny a energia cieplna w tym obiegu podlega przemianom.
Przez większą część roku jest możliwość aby pompa pobierała z otoczenia energię. W zależności od warunków otoczenia dostajemy określoną moc grzewczą. Podobnie jak typ i rodzaj pompy ma tu spore znaczenie.Drugim czynnikiem wpływającym na efektywność pompy ciepła jest temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło. W tym przypadku dobór typu pompy ciepła uzależniony jest od strefy klimatycznej i średnich temperatur pracy pompy ciepła dla danej strefy klimatycznej.
Najważniejszym parametrem wpływającym na efektywność pomp ciepła jest temperatura górnego źródła ciepła, czyli temperatura instalacji wewnętrznej w budynku. Powinna być ona możliwie najniższa, dlatego do pomp ciepła wskazane jest ogrzewanie poprzez duże powierzchnie grzejne, czyli ogrzewanie podłogowe, ścienne lub grzejnikowe niskotemperaturowe (grzejniki o dużej powierzchni wymiany ciepła), gdzie temperatury zasilania instalacji są niskie (do 55C).Pompa również uzyskuje ciepło z wody gruntowej a głównie ze studni, jezior i rzek. Jak mówią układ dwóch studni jest dla pompy najbardziej płodny .