Elementy stalowe i drewniane ogrodzenia pokrywamy farbą olejną lub syntetyczną co 45 lat w celu impregnacji stali przed korozją, a drewna przed nasiąkaniem wilgocią i butwieniem. Kamienie, cegłę i wyroby betonowe pokrywamy szkłem wodnym, fluorytem lub silikatem. Renowacja ogrodzenia z drewna polega na wzmacnianiu lub wymianie słupków i rygli oraz uzupełnianiu braku.
Eksploatację słupków drewnianych wkopanych bezpośrednio w ziemię można przedłużyć, odkopując je w miejscu stykania się z ziemią, na głębokość 2030 cm, zeskrobać warstwę zbutwiałego drewna i pozostawić do wyschnięcia, a następnie obłożyć środkiem impregnującym, np. Ksylamitem, Tetrą, Karbolineum albo zużytym olejem. Po wniknięciu preparatu w drewno słupek okładamy tłustą gliną i obsypujemy ziemią, z jednoczesnym ubijaniem i polewaniem wodą. Zabieg ten należy powtarzać co 45 lat.
Miejsca świeżo zniszczone wystarczy starannie oczyścić z zabrudzeń i okruszyn, a następnie obficie zmoczyć wodą, a miejsca zastarzałe skuć do uzyskania dobrego betonu. Zaprawę narzucamy kielnią ruchem energicznym, podobnie jak robią to tynkarze. Przy uzupełnianiu ubytków w słupkach ogrodzeń i na narożach uszkodzone miejsca osłaniamy deską.
Rygle zniszczone lub zbutwiałe z dala od bramu wzmacniamy specjalną nakładką drewnianą lub z kątownika stalowego o długości 7080 cm, wsadzając je z boku od strony posesji. Gniazda w balach, służące do mocowania rygli, z małym uszkodzeniem naprawia się przez usunięcie części zbutwiałego drewna i założenie wkładek, a przy większym uszkodzeniu wstawia się wkładkę i wycina w niej gniazdo.
Słupki ułamane naprawia się przez dosztukowanie nowym drewnem lub wzmocnienie specjajnymi prętami. Przy większej liczbie słupków w bramie wymagających renowacji korzystniej jest wymienić je na pewnym odcinku na nowe, a uszkodzone słupki przeznaczyć na naprawę innych. Jeśli mamy kłopoty z nabyciem nowych słupków, to zniszczone ucinamy na wysokości 1015 cm nad poziomem gruntu i osadzamy na bloczkach betonowych.
Sztachet zniszczonych w ogrodzeniach nie naprawia się, a tylko zastępuje nowymi, jednak prowizorycznie można wzmocnić je przez nałożenie nakładki od strony rygla i przybicie nitami metalowymi. Ubytki w słupkach i cokołach betonowych, powstałe wskutek działań mechanicznych, uzupełnia się zaprawą z cementu, składającą się z jednej części cementu i trzech części piasku gruboziarnistego, o konsystencji gęstego ciasta.
Ogrodzenia oraz inne budowle ulegają wpływom atmosferycznym i działaniom mechanicznym i wskutek tego wymagają stałej konserwacji polegającej na okresowym odnawianiu, malowaniu i usuwaniu drobnych korozji. Zamierzając dokonać renowacji lub konserwacji bramy stojącej na wspólnej granicy gruntów, trzeba pamiętać, że są one wspólnie użytkowane i wspólnie muszą być renomowane i konserwowane.