siatki ogrodzenia Warto wyjaśnić, że określenie kamień budowlany, często używane w mowie potocznej i nomenklaturze urzędowej, oznacza różne rodzaje skal o odmiennych właściwościach techniczych, takich jak nasiąkliwość, twardość czy zwięzłość. Mogą się one także różnić strukturą lub barwą, nawet w obrębie jednego rodzaju.
siatki ogrodzenia Ogrodzenia i murki z kamieni Ogrodzenia kamienne to w Polsce raczej rzadki widok, a szkoda,bo są one zdecydowanie milsze dla oka niż ogrodzenia metalowe,dominujące w architekturze budownictwa indywidualnego. Jakie kamienie nadają się na ogrodzenia Jak je układać? Gdzie najtaniej zdobyć materiał?
ogrodzenia Zależnie od rodzaju i kształtu kamieni, sposobu ich obróbki i ułożenia rozróżnia się kilka rodzajów murów kamiennych: mury dzikie (tradycyjne lite mury ogrodzeniowe) wykonuje się je z kamienia naturalnego tzw. polnego lub z kamienia łamanego, nie przycinanego (bez obróbki). Układ kamieni jest nieregularny, a większe szczeliny między nimi wypełnia się drobnymi kamykami lub tłuczniem. Ogrodzeniadzikie charakteryzują się nierówną powierzchnią lica i stosunkowo małą wytrzymałością konstrukcyjną; przy większych obciążeniach osiadają nierównomiernie.
balustrady zewnętrzne Do budowy ogrodzeń i murków kamiennych można używać wszystkich rodzajów kamieni budowlanych, z wyjątkiem kamieni polerowanych, tj. szlifowanych płyt elewacyjnych i posadzkowych. Stosuje się zarówno kamienie łupane, jak i cięte, mające postać nieregularnych kwadratów i prostokątów.
ogrodzenia betonowe
Ogrodzenie kamiennodrewniane:masywne słupki o rzucie kwadratu wykonano z kamieni łamanych. W słupkach pozostawiono bruzdy, w których poziomo umieszczono zaimpregnowane deski w kolorze naturalnym (mogą być też barwione) pokryte lakierem bezbarwnym. Wykonanie słupków o wykonywania słupków z kamieni naturalnych powinno się używać jak najwięcej długich, ściągających kamieni, długości równej co najmniej 2/3 grubości słupka. Podczas ich murowania stosuje się takie same zasady wiązania jak podczas murowania cegieł.
balustrady Z kamieni można nie tylko postawić masywny mur, ale też łączyć kamień z innym materiałem budowlanym. Wykonuje się zatem ogrodzenia kamienno-ceglane, kamienno-drewniane i kamienno-metalowe. Przykłady takich ogrodzeń przedstawiamy na sąsiedniej stronie. W ogrodzeniachmieszanych kamieni używa się zazwyczaj do murowania cokołu i słupków.
schody balustrady Balustrady kamienno-ceglane: słupki wykonano z kamieni łamanych, układanych na zaprawie cementowej. Między słupkami na kamiennym cokole wymurowano ściankę ażurową z cegły klinkierowej, a słupki przykryto dachówką ceramiczną.
balustrady Ogrodzenie kamienno-metalowe: część ogrodzenia stanowi dekoracyjny, masywny mur przetykany dużymi kamieniami. Pozostała część to parkan z prętów stalowych z fragmentami niewysokiego cokołu z kamienia. Ogrodzenie kamienno-metalowe: brama i furtka z kształtowników stalowych i siatki metalowej, osadzone w słupkach z kamienia, przykrytych dachówką ceramiczną.