Korzyści płynące z pszczelarstwa

przez | 20/05/2009

Jak ogromne znaczenie mają pszczoły w życiu człowieka wyraził Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków wszechczasów , noblista (1879-1955). Stwierdził, iż człowiek i świat istnieją i istnieć będą dopóty, dopóki żyją pszczoły. Po wyginięciu pszczół w ciągu dwóch lat wyginie ludzkość na Ziemi.
Rolą pszczół w przyrodzie jest masowe zapylanie roślin, a produkty pszczele stanowią ogromne dobrodziejstwa dla zdrowia człowieka.

Pszczoła miodna to najpożyteczniejszy owad wśród zapylaczy roślin dzikich i uprawnych. Dzieje się tak, gdyż żyje ona gromadnie i tworzy rodziny z kilkudziesięciu tysięcy pszczół. Rodzina pszczela zimuje jako całość i żywi się, zapasami które zgromadzi w lecie. Na wiosnę rozpoczynają masowe wyloty i zapylają wiele kwitnących roślin. Jeśli dana roślina kwitnie masowo, wówczas pszczoły oblatują wyłącznie ten jeden gatunek. Zjawisko to nazywa się "floromigracją" i bywa wykorzystane do zwiększenia lotu pszczół na roślinę niezbyt chętnie przez nie odwiedzaną. Tego typu specjalizację zauważono wyłącznie wśród pszczół. Pozostałe owady nie wykazują takich zachowań. Ciągły rozwój rolnictwa powoduje, że stosuje się coraz więcej środków owadobójczych, które wpływają na masowe wyginięcie wielu dziko żyjących pożytecznych owadów. Stąd znaczenie pszczół jako zapylaczy wciąż się zwiększa i pozostanie bezcenne. Tam gdzie brakuje dostatecznej liczby pni pszczelich, rozległe uprawy roślin owadopylnych zazwyczaj nie przynoszą zbyt wielkich plonów. Dochód, który pszczoły przynoszą przez zapylanie roślin wielokrotnie przewyższa zyski otrzymywane z miodu, wosku, czy też innych produktów pszczelich.

Pszczelarstwo przyczyniło się do pozyskania wielu cennych leków na bazie naturalnych składników wytwarzanych dzięki pszczołom, takich jak propolis
Ogromną korzyść dla zdrowia każdego z nas stanowią przede wszystkim doskonale znane nam miody i przeróżne jego przetwory. Najbardziej istotne produkty pszczele mające korzystny wpływ na nasze zdrowie to:
kit pszczeli, mleczko pszczele, jad pszczeli, pyłek, wosk pszczeli, pierzga.

Warto zatem posiąść wiedzę o pszczołach, gdyż są one naszymi prawdziwymi sprzymierzeńcami. Pszczoła nie musi, a wręcz nie powinna kojarzyć się wyłącznie z nieprzyjemnym użądleniem. Miód jest przecież w prawie każdym z naszych domów…