Kominek

przez | 15/05/2009

Nie każdy decudując się na kominek myśli tylko i wyłącznie o dogrzewaniu mieszkania. Dużo osób dogrzewa swoje mieszkania w całkowicie inny sposób a na kominek decyduje się z innych powodów. Takim innym powodem chęci instalacji kominka są jego walory estetyczne. Kominki są bez wątpienia bardzo dobrym pomysłem na udekorowanie mieszkania lub poprostu na wypełnienie jakiejś pustej przestrzeni. Kominek to jedna z tych rzeczy która ma niepowtarzalny urok: zapach drewna, widok ognia i odgłosy trzaskającyh iskier, naturalne ciepło… Wszystko to powoduje że w ogóle możliwość spędzenia wolnego czasu przed kominkiem jest bardzo kusząca, dlatego też kominek powinien byću miejscowiony w centrum domu, oraz być dostępny dla wszystkich jego mieszkańców.

Obok kominków wykorzystywane są jeszcze inne kominko – podobne urządzenia czyli tak zwane piece kominkowe. Są to urządzenia które przypominają kominki i używa się ich dokładnietak jak kominki. Używane są wszędzie tam gdzie nie można na stałe umieścić kominka. Często wykorzystuje się je tylko w okresie zimy do ogrzewania pojedyńczych pokoi. Oczywiście za takie zalety trzeba zapłacić. Piece kominkowe nie dają takich możliwości jeśli chodzi o wykończenie i estetykę jak tradycyjne kominki.

Obecnie niemalże w każdym kominku zastosowany jest tak zwany wkład kominkowy]. Jest to specjalne urządzenie które rozwiązuje wszystkie aspekty techniczne kominka. Zwykle wykonane są ze stali lub z żeliwa. Zawiera w sobie między innymi komorę spalania oraz wszystkie pozostałe rzeczy potrzebne do funkcjonowania kominka. Takie urządzenie stanowi "serce" kominka. Plusem wkładów kominkowych jest to że można kupić taki wkład który dokładnie spełnia nasze wymagania techniczne a później możemy zająć się jego instalacją.

W dawniejszych czasach kominki były bardzo nieekonomicznym źródłem ciepła. Ich sprawność była bardzo kiepska zaś ogrzewane mogło być tylko to pomieszczenie w którym się znajdował. Można by rzec że więcej ciepła uciekało kominem niż zostawało w mieszkaniu. Z tego też powodu kominki nie zawsze były głównym źródłem ciepła. Obecnie technologia ogrzewania domu kominkiem jest bardzo zaawansowana. Wydajność kominków zbudowanych w celu ogrzewania mieszkania jest bardzo dobra. A i system rozprowadzania ciepła jest sprawniejszy i bardziej zaawansowany. Wykorzystuje się między innymi do tego wodę (kominki z płaszczem wodnym) lub system rozprowadzania ciepłego powietrze (kominki powietrzne). Za pomocą kominka można też podgrzewać bierzącą wodę lub poprostu ogrzewać nawet cały dom!