Jeśli chcesz dobrze spać musisz pamiętać, że o materac też trzeba dbać.

przez | 04/02/2009

Po zakupie nowego materaca nie zdajemy sobie często sprawy, iż trzeba o niego odpowiednio dbać – aby zapewnić głównie sobie najlepszą higienę i komfort. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad przy użytkowaniu materaca.

I. Właściwe położenie w łóżku
Materac powinien być dopasowany do rozmiaru łóżka, które posiadamy. Powinniśmy tak dopasować go do ramy ,aby z każdej strony idealnie przylegał . Na powierzchni nie powinny być widoczne wybrzuszenia i nierówności.

II. Stelaż pod materace
Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Tak pozostawiony nie będzie właściwie „oddychał”, co może spowodować zbieranie się wilgoci w jego dolnej części. Odpowiednio dobrany stelaż powinien składać się z poprzecznych listew, tak aby między nimi była przestrzeń potrzebna do właściwej cyrkulacji powietrza. Nie wskazane jest stosowanie jednolitej płyty. Pamiętajmy również o tym, że nieodpowiedni stelaż powoduje deformację materaca. Najlepszym rozwiązaniem są stelaże elastyczne.

III. Odwracaj materac
Aby przedłużyć żywotność wkładu sprężynowego i poprawić wentylowanie wnętrza materaca, należy co 6 miesięcy przełożyć go na drugą stronę i obrócić o 180 stopni. Materace posiadają na bokach estetyczne uchwyty ułatwiające przenoszenie i odwracanie.

IV. Materac nie boi się odkurzacza :)
Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu i roztoczy z materaca jest dokładne odkurzenie go zwykłym, domowym odkurzaczem.

V. Materac to nie poligon :)
Po materacu nie powinno się biegać ani skakać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wkładu. Nie jest zalecane nakrywanie materaca narzutą w ciągu dnia. Dobroczynny wpływ ma również regularne wietrzenie. Bezpośrednio na materace należy stosować prześcieradła lub ochraniacze. Ewentualne zabrudzenia usuwamy na bieżąco wilgotną ściereczką.

VII. Pranie pokrowca materaca
Systematyczne pranie pokrowca w temp. 60 °C, stanowi gwarancję zachowania odpowiedniej higieny spania. Pokrowca, który nie ma wyraźnego oznakowania dotyczącego możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro, ani przy pomocy pary wodnej.

VIII. Wymiana materaca
Wymiana materaca na nowy jest uzależniona od rodzaju użytych komponentów, intensywności eksploatacji itp., przez co trudno określić jednoznacznie kiedy to zrobić. Należy pamiętać, iż maksymalny okres użytkowania materaca wynosi nie więcej niż 10 lat, jednakże ze względów higienicznych należy wymienić go na nowy po upływie ok. 5 lat.

Na koniec artykułu chciał bym wspomnieć o doborze odpowiedniej poduszki. Bym nasze ciało układało się anatomicznie potrzebna jest też dobra poduszka. Nasz kręgosłup szyjny często o poranku Nas pobolewa to może oznaczać że nasze poduszki są nieodpowiednie. Dlatego warto pomyśleć o zakupie poduszki anatomicznej co sprawi że o poranku wstaniemy wypoczęci.