Jaki materiał pobiera się do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

przez | 05/05/2009

Standardowo materiał genetyczny wykorzystywany podczas testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Istnieje także możliwość wyizolowania DNA z tzw. „mikrośladów”, którymi mogą być np. szczoteczka do zębów, smoczek, zużyta chusteczka, guma do żucia czy włos wyrwany z cebulką.

Materiał genetyczny do testu mającego na celu ustalenie (czy też inaczej zaprzeczenie ojcostwa) pobiera się od dziecka, domniemanego ojca i matki lub tylko od dziecka i domniemanego ojca Pobranie materiału genetycznego od matki jest wymagane jedynie w szczególnych przypadkach takich jak wystąpienie mutacji lub gdy rozpatruje się ojcostwo dwóch blisko spokrewnionych ze sobą mężczyzn.

Od kogo pobiera się materiał?

Pobranie materiału genetycznego potrzebnego do analizy jest tak proste, że można to zrobić samemu. W tym celu należy zamówić w laboratorium specjalny zestaw „wymazówek”, za pomocą którego należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Trwa to zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

A co w przypadku, gdy nie mogę pobrać materiału w tradycyjny sposób?

Istnieje możliwość ustalenia ojcostwa na podstawie tzw. mikrośladów. Mogą to być np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, używana maszynka do golenia, chusteczka zawierająca wydzielinę z nosa, zużyta prezerwatywa, włosy wyrwane z cebulką, plamy krwi oraz inne. Taki materiał również pobiera się za pomocą specjalnie przygotowanego zestawu. Wydawać by się mogło, że ustalenie ojcostwa na podstawie mikrośladów to technika zarezerwowana dla detektywów i innych podobnych profesji. Nic bardziej mylnego! Ty także możesz zlecić wykonanie takiego badania!