Zamieszczone tutaj uwagi i podpowiedzi biorą się z naszych praktycznych spostrzeżeń na temat tego, jak ma wyglądać dobra praca magisterska. Mamy nadzieję, że nasze uwagi przyczynią się do tego, aby pisana przez czytelnika praca została dobrze oceniona. Niniejsze opracowanie pokazują, jak należy zabrać się do pisania od strony technicznej i merytorycznej. Należy pamiętać, że żadna z zamieszczonych poniżej porad nie pomoże w niczym, jeżeli praca będzie kiepska pod względem wyboru tematu. Treść pracy magisterskiej to podstawa oceny a jej układ mogą jedynie bardziej przychylnie ustosunkować recenzenta, tak aby mógł powiedzieć, że praca jest po prostu porządnie napisana, bo nic nie zastąpi rzetelnej wiedzy autora.
W gruncie rzeczy praca dyplomowa może się składać niemal z samych cytatów, pod warunkiem jednak, że zostaną one odpowiednio zaznaczone i opisane. Należy pamiętać, że jeżeli nie zaznaczy się wyraźnie, że coś się cytuje, może to zostać potraktowane jako plagiat. Przyjmuje się też, że pojedynczy cytat nie powinien być dłuższy niż 14 wierszy. Zazwyczaj też wystarczy, jeżeli cytowany fragment jest wzięty w cudzysłów a w przypisie znajduje się nazwisko jego autora i miejsce wydania (podobnie jak w Bibliografii – dla przypomnienia: nazwisko, imię, tytuł publikacji, miejsce i data wydania) oraz, koniecznie, strona z której cytowany fragment pochodzi.
Nie ma właściwie ściśle określonych granic dla objętości pracy magisterskiej. Jeśli twój promotor nie ma w tym zakresie uwag trzeba przyjąć za standard od 60 do stu dwudziestu stron. Mniej niż 60 stron bardzo dobre prace magisterskie raczej nie mają – z drugiej strony przekraczanie 120 stron też nie jest pożądane – nikomu się po prostu nie będzie chciało pracy czytać. W razie problemów pamiętaj o możliwości odpowiedniego wyboru wielkości czcionek czy wielościach marginesu.
Wbrew pozorom wstęp i zakończenie pracy dyplomowej należą do najtrudniejszych do stworzenia części. Przede wszystkim wstęp i zakończenie są dokładnie czytane przez recenzentów, a to z tego powodu, że powinna znaleźć się w nich kwintesencja pracy dyplomowej, jej myśl główna, przesłanie, wyciągnięte wnioski itd. Wstęp musi zawierać: sprecyzowanie, jakiego tematu dotyczy praca, wyjaśnienie, dlaczego akurat taki a nie inny temat wybrał autor, tezę (każda bardzo dobra praca magisterska powinna zawierać tezę), wskazanie metody badawczej, przedstawienie zawartości pracy (pokrótce opisanie poszczególnych rozdziałów, ich meritum), na sam koniec podaje się źródła, z jakich korzystano przy tworzeniu pracy.
W przypisach umieszcza się źródła cytowanych przez autora fragmentów oraz danych. Tutaj też można pozwolić sobie na własne uwagi oraz na dodatkowe informacje nie tak bardzo istotne dla całości pracy, ale jednak uznane za warte wspomnienia. W przypisach rozszyfrowujesz skróty, dokonujesz tłumaczeń pojęć obcojęzycznych, odsyłasz czytelnika do innych pozycji etc. Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że nie uczyniłeś już tego wcześniej, we właściwym tekście. Przypis to także taki margines dla dodatkowych uwag autora. Można tam umieścić przykładowo swą opinię na dany temat.