Jak zasilane są odśnieżarki?

przez | 30/12/2008

Kupowanie odśnieżarki na potrzeby domowe jest decyzją o tyle znaczącą, że odśnieżarka jest urządzeniem kosztownym i zły wybór urządzenia, które de facto powinno służyć latami skończy się rozczarowaniem, internetową aukcją czy przedłożeniem wygodnej szufli nad lśniące urządzenie stojące w garażu czy kotłowni.

Jedną z znaczących cech odśnieżarki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie jest kwestia zasilania urządzenia. Podobnie jak kosiarki, odśnieżarka może być zasilana na jeden z dwóch sposobów – poprzez prąd elektryczny, bądź benzynę. Odśnieżarki elektryczne są zdecydowanie cichsze, mniejsze oraz nie wymagają dodatkowych eksploatacji. Ich wadą jest jednak konieczność dostępu do sieci energetycznej – nie nadają się więc przy dużych powierzchniach, a ze względu na niewielką moc również nie są polecane tam, gdzie pokrywa śnieżna jest gruba. W takich miejscach pozostają odśnieżarki spalinowe. Te wersje podzielić można na dwie grupy- odśnieżarki zaopatrzone w silnik dwusuwowy oraz w czterosuwowy. Odśnieżarka o mniejszej mocy silnika przeznaczona będzie do mniejszych powierzchni.

Kupując odśnieżarkę spalinową warto też zwrócić uwagę na rodzaj paliwa – co będzie wiązało się z kosztami jej eksploatacji. Najczęściej odśnieżarki pracują na mieszance oleju i benzyny. Czterosuwowe silniki mogą pracować na czystej benzynie bądź oleju napędowym.