Implanty w stomatologii i protetyce

przez | 06/01/2009

Implanty stosowane są od wielu stuleci, również w stomatologii i protetyce – łatwość dostępu do kości szczęki sprawiała, że medycy na przestrzeni wieków często eksperymentowali z implantami mającymi zastępować ludzkie zęby i uzupełniać braki w uzębieniu. Współczesne implanty dzięki odkryciu właściwości tytanu są jednak znacznie bardziej uniwersalne i bezpieczne, co więcej tytan bez problemu można kształtować w odpowiednie formy na potrzeby stomatologii i protetyki.

Ludzki organizm doskonale toleruje tytanowe uzupełnienia nie tylko zębów ale i wszelkich innych kostnych ubytków. Do odrzucenia implantów dochodzi sporadycznie i zazwyczaj jest to kwestia jednostkowego braku tolerancji organizmu pacjenta dla jakichkolwiek obcych ciał. W większości przypadków implanty wszczepiane w gabinetach stomatologicznych, takich jak gabinet implant Warszawa, przyjmują się doskonale stanowiąc trwałą i stabilną bazę dla późniejszej nadbudowy protetycznej.

Implant nie jest typową protezą. To jedynie proteza korzenia zębowego. Implant wszczepiony w kość zastępuje korzeń i dopiero na nim nadbudowywana jest proteza. Najczęściej jest po prostu dokręcana. W przypadku znacznych ubytków w uzębieniu pacjent nie musi decydować się na zastąpienie wszystkich brakujących zębów implantami. Znacznie bardziej ekonomicznym a równie komfortowym rozwiązaniem są mosty mocowane na kilku wszczepionych implantach.

Implanty, jeśli nie dojdzie do ich odrzucenia przez organizm i jeśli są solidnie umocowane w kości są praktycznie niezniszczalne dzięki trwałości i odporności tytanu. W przypadku uszkodzenia protezy wymienia się jedynie protezę mocując ją do wszczepionego wcześniej implantu.