Gdynia

przez | 07/04/2009

KrakówKraków to jedno z ważniejszych miast w historii Polski. Kiedyś był stolicą, a obecnie jest uznawany za najpiękniejsze oraz wciąż rozwijające się miasto. W ciągu kilku lat Kraków zepchnął z trzeciego miejsca Łódź w rankingu dotyczącym liczby mieszkańców. Miasto liczy sobie już ponad tysiąc lat. Jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturowym i zarazem stolicą województwa małopolskiego. Prócz dawnej stolicy, miasto pełniło również funkcję siedziby wielu władców polskich.

Skarbiec zabytków- takim mianem śmiało można określić Kraków. Wskazuje się tam około 6 tysięcy cennych zabytkowych obiektów pochodzących z różnych epok. O zabytkach Krakowa można pisać i pisać, a samo wyliczenie ich zajęło by kilkadziesiąt stron tekstu. Najważniejszym zabytkiem jest oczywiście Wawel ze słynnym, ziejącym ognieniem smokiem. Warto również wspomnieć choćby o Ołtarzu Wita Stwosza czy też Kościele Franciszkańskim. Zwiedzenie Krakowa wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. To dzięki niewielkim zniszczeniom podczas II Wojny Światowej, Kraków zawdzięcza zachowanie tak wielu zabytkowych miejsc.

Sprawdź gdzie najtaniej – noclegi Kraków – apartamenty, hotele, pensjonaty.

Kraków stanowi również jedno z głównych centrów edukacyjnych kraju. W mieście znajduje się wiele europejskiej sławnych uczelni, z Uniwersytetem Jagiellońskim na czele. Innymi uczelniami o uznanej marce są choćby Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych (najstarsza uczelnia wyższa w całym kraju). W Krakowie powstało również około 30 muzeów. Do tych najważniejszych należy Muzeum Książąt Czartoryskich (a w nim „Dama z gronostajem” Da Vinciego), Muzeum Narodowe (dzieła malarzy polskich jak również pochodzących z całego świata), Państwowe Zbiory Sztuki (w Zamku Królewskim).

Dzięki bardzo długiej historii miasta, Kraków może pochwalić się zabytkami pochodzącymi z przeróżnych okresów architektonicznych. Dzięki temu w jednym mieście można zapoznać się z historią polskiej architektury. W Krakowie istnieje również kilkadziesiąt większych oraz mniejszych teatrów pochodzących z przeróżnych lat.

Znajdz najtańsze noclegi w Krakowie

Kategoria: Podróże i Turystyka Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

O daroo

Gdynia jest znana wielu turystom z rozległych nadmorskich terenów spacerowych, do których zalicza się wśród Molo Południowe. Dużą zaletą Gdyni jest jej doskonała wymiana z resztą Trójmiasta. Dodatkowo Gdynia może się poszczycić szeroką bazą noclegową, w zespół której wchodzą hotele o różnym standardzie, ośrodki wypoczynkowe, też kwatery prywatne. Z racji tego, że miasto jest jednym spośród częściej odwiedzanych miejscowości, warto odpowiednio wcześnie zarezerwować noclegi. Gdynia dysponuje wieloma miejscami noclegowymi w różnej cenie także o zróżnicowanym standardzie. Niespotykana pozycja sprawia, że można tu odkryć wspaniałe punkty widokowe, tarasy spacerowe wzdłuż wybrzeża morskiego, oraz przystanie żeglarskie i jacht-kluby. Należałoby pamiętać o tym, iż Gdynia jest jedynym miastem w Polsce dodatkowo jednym z niewielu w Europie, które posiada długą i łatwo dostępną linię brzegową, która - nie licząc terenów portowych - wynosi 12,5 kilometra. Turystycznym głównym punktem miasta jest Skwer Kościuszki, aś największą atrakcjądla turystów są przede wszystkim cumujące obok nabrzeżu zabytkowe okręty oraz statki żeglarskie. Będąc w Gdyni pożądane byłoby zwiedzić nasz destruktor ORP Błyskawica a także najsłynniejszy polski żaglowiec, innymi słowy Dar Pomorza. Kolejnym miejscem, które z pewnością dostarczy wielu pozytywnych wrażeń jest Akwarium Gdyńskie oraz Muzeum Miasta Gdyni, które z pewnością zainteresują nie tylko dorosłych. Gdynia z pewnością zaskoczy wielu turystów ilością uroczych miejsc a także klimatycznych zaułków, które warto odwiedzić także w dzień,, jak również w ciągu wieczornego spaceru. Nie zapomnijmy jednakże o tym, iż znacznie wcześniej wskazane jest zająć noclegi. Gdynia w sezonie pełna jest podróżnych więc ciężko będzie w okresie letnim wyszukać wolne miejsca.