Fryzury

przez | 19/04/2009

Wszystkie modelki występujące w reklamach szamponów prezentują włosy lśniące nawet przy małym ruchu głową. Bo właśnie lśnienie jest jedną z przesłanek zdrowych włosów. Włosy bez blasku są nie lśniące, a ich kolor wydaje się nieatrakcyjny. Połysk pobudza włosy, podkreśla ich kolorystykę, sprawia, że nabierają one głębi. Rude włosy z połyskiem wyglądają jak płomień, matowe natomiast wcale nie przyciągają uwagi.

Jak suszyć włosy zdrowo? Przed suszeniem powoli rozczesujemy włosy zaczynając od ich końców. Po tym zawijamy w niezimny ręcznik, robiąc na głowie turban, który uciskamy dłońmi. Nie trzemy głowy ręcznikiem. Taka metoda, zwykle ulubiona, nie jest dobra dla włosów. Zdejmujemy turban z głowy dając włosom schnąć swobodnie przez kilkanaście minut. Oczywiście większość zależy od fryzury, np.: fryzury okazjonalne-studniówkowe-sylwestrowe-wieczorowe.

Nie na każdych włosach połysk jest taki sam. Jest on lepiej widoczny na włosach prostszych niż lokach. Włosy kręcone odbijają światło w różnych kierunkach. Intensywniejszy połysk mają także włosy ciemniejsze, ponieważ pochłaniają co prawda więcej światła niż włosy blond, ale odbite przez nie promienie jest bardziej skupione. Co więcej- pomiędzy odbitym, jasnym promieniem a ciemnymi włosami jest duży kontrast, przez co blask wydaje się bardziej większy – przeczytaj o tematyce: fajne fryzury. Włosy jasne mają również mniej pigmentu niż włosy ciemne i więcej oświetlenia przechodzi przez nie bez odbicia.

Skąd w końcu połysk robi się na Twoich włosach? Gdy włosy są w dobrej kondycji, nabłonkowe komórki leżą płasko, prawie jak dachówki na dachu. Promienie słoneczne padające na gładką powierzchnię włosów są odbijane pod takim samym kątem przez co lśnienie jest bardzo mocne. W sytuacji, gdy powierzchnia włosa jest chropowata, padające na nią oświetlenia są odbijane w różne strony, a włosy sprawiają wrażenie niezdrowych (więcej: http://fryzury.naczasie.info).