Franchising zwany franczyza

przez | 27/03/2009

Franchising zwany franczyza

Franchising zwany franczyzą to sposób na własny biznes oparty na cudzym i sprawdzonym pomyśle. Jest metodą robienia interesów z powodzeniem stosowaną w wielu branżach przez tysiące biznesmenów na całym świecie. Z punktu widzenia franczyzobiorcy największym dobrodziejstwem franchisingu jest przekazywana przez franczyzodawcę marka i wiedza o prowadzeniu biznesu. Franczyzobiorcy, zamiast uczyć się na własnych błędach, korzystają z doświadczeń franczyzodawcy. Dzięki temu franchising jest jedną z najbezpieczniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Na świecie jedynie około 15 procent nowo otwartych punktów franczyzowych upada w ciągu pierwszych pięciu lat działalności, podczas gdy wśród firm nie zorganizowanych w sieci notuje się aż 75 procent zamknięć. Franchising to działanie według czyjegoś, sprawdzonego pomysłu, a jednocześnie praca na swoim.

Franchising – co to jest ?
Kiedy słyszymy o firmach franczyzowych, najczęściej kojarzą nam się one z restauracjami szybkiej obsługi, takimi jak McDonalds lub TelePizza.
Tymczasem to nie jedyne podmioty działające na zasadzie franchisingu, choć rzeczywiście to potentaty tego rynku.

Dla przykładu: w Stanach Zjednoczonych jeden z każdych trzech dolarów zostaje wydany na dobra i usługi świadczone przez firmy franchisingowe. Mieszkania i domy są tam kupowane i sprzedawane poprzez franczyzowe agencje nieruchomości. Te same domy są remontowane, odnawiane i chronione przez usługodawców z sieci franczyzowych. Podobnie dzieje się z naszymi samochodami – naprawianymi we franczyzowych warsztatach, a odświeżanymi we franczyzowych myjniach. Ba, jeśli zechcemy sprzedać swój dom i umytym i sprawnym samochodem wybrać się w wycieczkę dookoła świata – każdą z tych zachcianek – łącznie z wykupieniem wycieczki spełni któraś z firm franczyzowych.

Franchising to sprawdzona metoda robienia interesów, która jest z powodzeniem używana w wielu branżach przez tysiące biznesmenów na całym świecie. Samo słowo franchising oznacza dosłownie "bycie wolnym". W takim sensie franchising oferuje wolność w prowadzeniu, zarządzaniu i kierowaniu własną firmą. Ale tam gdzie jest wolność, musi być i odpowiedzialność za własne decyzje. We franchisingu odpowiedzialność biorcy licencji franczyzowej polega na podporządkowaniu się regułom zawartym w umowie z franczyzodawcą. Dawca licencji jest bowiem właścicielem znaku towarowego i marki sieci franczyzowej.

Franchising nie polega tylko na sprzedaży prawa do używania logo sieci lub znaku towarowego, franchising to pełny system prowadzenia biznesu. Słowo "system" to klucz do zrozumienia zasad biznesu opartego na franchisingu. Biorca licencji może bowiem liczyć ze strony dawcy licencji na systemową i systematyczną opiekę – na szkolenia dla siebie i załogi, na kampanie promocyjne wspierające sprzedaż czy na know-how dla danej branży np. wiedzę o specyfice rozliczeń i księgowości. Za tę pomoc biorca przekazuje franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udzielenie licencji i potem – przez cały czas trwania kontraktu – wpłaca na rzecz dawcy pewien procent swoich obrotów. Środki te są wykorzystywane na rzecz całej sieci i służą wszystkim biorcom licencji – są one przeznaczane m.in. na badania marketingowe, opracowywanie nowych produktów i kampanie reklamowe. W jednym zdaniu: franczyzobiorca wykorzystuje w swej działalności doświadczenie, wiedzę i metody działania opracowane przez dawcę licencji.

Franchising – zalety dla franczyzobiorcy

1. Posiadając stosunkowo nieduży kapitał franczyzobiorca może skorzystać z doświadczeń gospodarczych (know-how) franczyzodawcy oraz z renomy związanej z jego nazwą i znakami handlowymi (goodwill), przy równoczesnym pozostawaniu niezależnym przedsiębiorcą. Prowadzi to bezpośrednio do obniżenia ryzyka związanego z podjęciem przez franczyzobiorcę działalności gospodarczej, a co za tym idzie do zwiększenia jego wiarygodności w oczach kontrahentów, w tym także instytucji finansowych. Doświadczenia amerykańskie i krajów zachodnioeuropejskich pokazują, że liczba upadłości wśród podmiotów gospodarczych działających w ramach systemów franczyzowych jest znacznie niższa niż wśród przedsiębiorstw działających poza franchisingiem, co oczywiście wydatnie przyczynia się do wzrostu wiarygodności kredytowej tych pierwszych. Ponadto często franczyzodawcy udzielają franczyzobiorcom pomocy w znalezieniu źródeł finansowania, a w wielu przypadkach zawierają porozumienia z bankami w kwestii finansowania swych franczyzobiorców.

2. Zazwyczaj nie jest konieczne posiadanie przez franczyzobiorcę doświadczenia w dziedzinie, w której będzie prowadził działalność, ponieważ otrzyma on od franczyzodawcy pełne przygotowanie i stałą pomoc w tym zakresie. Brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jest więc zastępowany przez szkolenie i wszechstronną pomoc francyzodawcy w zakresie organizacji i prowadzenia przedsiębiorstwa, wyboru lokalizacji, zakupu wyposażenia, zarządzania personelem, itp. Niekiedy franczyzobiorca otrzymuje także prawo wyłącznej sprzedaży czy wyłącznego wykonywania usług na danym obszarze. Dzięki takiej pomocy utworzenie i prowadzenie firmy w ramach sieci franczyzowej wymaga mniejszych nakładów kapitałowych, niż gdyby miała ona rozpocząć działalność samodzielnie.

3. Udziałem franczyzobiorcy stają się korzyści płynące z działań reklamowych i marketingowych prowadzonych przez franczyzodawcę dla całej firmy w skali kraju czy regionu. To samo dotyczy działalności badawczej i rozwojowej podejmowanej przez franczyzodawcę, z której efektów korzystają wszyscy jego franczyzobiorcy.

Elektrostymulacja – co to jest?
Elektroterapia – dowiedz się więcej!