Etykiety termotransferowe vs. termiczne

przez | 26/11/2008

Etykiety zawierające nazwę produkty, dane producenta, kod kreskowy i inne wymagane informacje, mogą być drukowane na dwa sposoby – drukiem termotransferowym oraz drukiem termicznym. Czym się różnią obie metody i jak wygląda drukowanie takich etykiet?

Przede wszystkim, etykiety termiczne są mniej trwałe niż termotransferowe – napisy szybko się ścierają i takie etykiety nadają się jedynie do produktów, które będą bardzo krótko stały na półce. Po dłuższym okresie czasu żaden czytnik kodów kreskowych nie będzie już bowiem w stanie odczytać zakodowanej w kodzie paskowym informacji.

Etykiety termotransferowe są znacznie bardziej trwałe i praktycznie stosuje się wszędzie. Drukarki etykiet, drukujące w systemie termotransferowym są wstanie drukować na praktycznie każdym materiale – od folii przez karton, papier, aż po materiały tekstylne – stąd szerokie możliwości zastosowania tej techniki druku, co przy jego niskich kosztach w ramach pojedynczej etykiety, czyni go najpopularniejszą metodą tworzenia oznakowań na produkty.