Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego

przez | 03/05/2009

Cieszące się popularnością wózki magazynowe są niezbędnym narzędziem pracy w nowoczesnym świecie. Nie do wyobrażenia jest mowa o funkcjonowaniu nowoczesnych procesów produkcyjnych bądź usługowych bez ich wykorzystania w taki czy inny sposób. Wiele osób twierdzi, że są one stosowane tylko w magazynach, hurtowniach, w składach budowlanych czy na złomowiskach. Wystarczy jednak spojrzeć wokół, choćby nawet podczas kupowania w hipermarkecie. Niejednokrotnie można spotkać w wąskich alejkach specjalistyczne akumulatorowe wózki magazynowe zwane też popularnie jako "paleciaki", które wożą rozmaite produkty: od spożywczych zaczynając a na materiałach budowlanych kończąc.

Można wskazać mnogość cech które charakteryzują wózki widłowe. Specyfikacje produktów najczęściej określa: udźwig, wysokość podnoszenia, rodzaj paliwa (najczęściej jest to diesel bądź benzyna-gaz) oraz dodatkowe funkcje. W Polsce mozna znaleźć wielu dostawców i producentów wózków specjalizujących się w różnych typach podnośników oraz firm oferujących wózki widłowe zarówno nowe jak i używane. Dodatkowo firmy te zajmują się często dystrybucją szerokiego asortymentu części takich jak: widły, ogumienie oraz kabiny, daszki, osłony operatora, przesuwy, chwytaki, pozycjonery oraz obrotnice.

Wielu renomowanych dostawców oferujących wózki widłowe zatrudnia do sprzedaży specjalnie przeszkolonych specjalistów, którzy kierują i opiekują się potencjalnymi nabywcami. Zapewniają oni jasny wgląd w specyfikacje techniczne wózków widłowych oraz pomagają dopasować ofertę do specyficznych wymagań przyszłego nabywcy. Taka pomoc jest niezbędna dla kogoś, kto po raz pierwszy kupuje podnośnik. Osoba taka pomaga przedostać się przez ogrom różnych wersji i zastosowań wózków widłowych, a klient w dyskusji z tak doświadczonym sprzedawcą dostarcza wiele przydatnych wskazówek. Jednakże warto zauważyć, że nie wszyscy pośrednicy będą charakteryzować się takim profesjonalizmem, gdyż bywają sprzedawcy (jak ma to miejsce w każdej branży) iż będą bardziej zainteresowani dokonaniem sprzedaży niż elastycznym dopasowywaniem swoich wózków widłowych zgodnie z potrzebami klienta. Dlatego też zaleca się zrobić trochę badań online na temat i, jeśli to możliwe, spróbować zasięgnąc informacji i opinii klientów.

Nabywając wózek paletowy pożądane byłoby uzyskać również informacje dotyczące poziomu usług posprzedażowych, jakie prezentuje dystrybutor. Zazwyczaj jest to: możliwości dostawy jak i serwisu w czasie trwania gwarancji i po naszego wózka widłowego. Gdy "paleciak" objęty jest gwarancją, powinien być używany częściej w tym okresie, po to by sprawdzić, czy występują jakieś kłopoty, które mogłyby być objęte naprawą gwarancyjną. W takim przypadku, jeśli tylko zaistnieje taka konieczność, wskazane jest odwiedzić serwis wózków widłowych i usunąć ewentulanedysfunkcje sprzętu. Dzięki temu możemy liczyć na bezawaryjnie długą, skuteczną pracę i eksploatację sprzętu.