Czarna roza

przez | 01/12/2008

Czarna róża

Na półkuli północnej znanych jest około 200 gatunków dzikiej róży. Jednak bardzo liczne są odmiany powstałe w wyniku uprawy. Te sztuczne wyselekcjonowane okazy zwykło się nazywać różami szlachetnymi, natomiast dziko występujące odmiany określa się jako róże dzikie. W Polsce występuje w przybliżeniu 20 gatunków dzikiej róży.

Jednak zastosowanie w zieleni miejskiej, czy ogrodach znalazło jedynie kilka z nich. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się odmiany szlachetne.
Róże należą do najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Idealnie nadają się na  jako prezent np. dla . Tradycje związane z uprawa sięgają czasów starożytnych, jednakże prawdziwy rozwój w tej dziedzinie nastąpił w XIX wieku, kiedy to do Europy sprowadzono z Chin róże bengalska i herbatnia. W ostatnich latach hodowla nowych odmian przybrała niebywale rozmiary. Specjalistyczne zakłady szkółkarskie wypuszczają na rynek dziesiątki nowych odmian. Natomiast  czarnej róży jest praktycznie niemożliwe.

Uprawa

Róże wymagają gleb dość żyznych, głębokich i dostatecznie wilgotnych. Należy je sadzić na nasłonecznionych i ciepłych stanowiskach. Z reguły źle znoszą gleby suche, piaszczyste (wyjątkiem jest jednak np. rosa rugosa) oraz zimne i podmokle. Źle znoszą zacienienie chociaż róże o ciemnych kolorach kwiatów nie powinny być wystawione na silne nasłonecznienie, jeżeli maja mieć ładnie wybarwione płatki. Krzewy są z reguły ozdobne w okresie kwitnienia, czasem w okresie dojrzewania owoców, prywatne ogrody wyglądają wtedy pięknie. Ponadto u wielu gatunków znajdujemy efektowne liście w okresie lata i jesieni, czy też pokrój krzewu. Dlatego trudno uprawiać róże. Róże szlachetne rozmnażane są droga wegetatywną.

Ochrona zimą

Róże są roślinami o niskiej odporności mrozowej i dlatego należy je każdej jesieni przygotować do nadejścia zimy. Wbrew pozorom nie trzeba wcale wielu skomplikowanych zabiegów. Podstawową czynnością jest kopczykowanie róż. Kopczyk powinien być usypany z odkwaszonego torfu, kompostu lub ziemi. Każdy nieprzewiewny materiał nadaje się do tego. Kopczyk z kory, szczególnie grubo zmielonej, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Na cenne krzewy możemy dodatkowo nałożyć chochoła ze słomy bądź zastępczo z papieru, tektury czy agrowłókniny. Róże pnące i pienne, o ile ich pędy nie są zbyt zdrewniałe, przyginamy do siemi i okrywamy słomą. Jeśli są zdrewniałe i przygięcie grozi wyłamywaniem pędów, powinniśmy owinąć je w pozycji w jakiej rosną. Jesienią nie tniemy pędów róż. Dopiero wiosną wykonujemy cięcia pielęgnacyjne polegające na usunięciu wszystkich przemrożonych części rośliny a także starych pędów, które chcielibyśmy odmłodzić. Ogrodnicy bardzo dbają o swoje zbiory, zwłaszcza jeśli wystawiają je na zawody . Pędy przemrożone możemy poznać po charakterystycznym czarnym i brązowym zabarwieniu. Jeśli nie jesteśmy pewni lepiej trochę odczekać. Wraz z nastaniem cieplejszych dni zdrowe części rośliny wyraźnie zazielenią się.

Róże odgrywają dużą rolę w różnych dziedzinach życia i działalności ludzkiej: w literaturze, sztuce, zdobnictwie, architekturze, heraldyce, symbolice i obrzędowości. Symbolika róży jest złożona i w zależności od kontekstu może odnosić się do przeciwstawnych skojarzeń. Imprezy, bale, śluby itd. róże nadają się na każdą okazje. W internecie można spotkać dużo innych gatunków róż.
Różneo sprzedaży sadzonek oraz bukietów mają swoich zwolenników.
W ogrodnictwie, ze względu na pokrój i zastosowanie, róże dzieli się na: róże wielkokwiatowe, róże rabatowe, róże pnące, róże parkowe, róże pienne, róże okrywowe, róże miniaturowe. Na aukcjach internetowych znależć można  z niemal każdym gatunkiem róży.

.

(zmoderowane przez Admina – za spamianie katalogu – usunięte wszystkie linki, których było aż dziewięć, zablokowana możliwość edycji. Dziękuję)