Boisz się samemu napełnić toner? Dowiedz się jak to należy zrobić

przez | 02/12/2008

W nowoczesnych czasach bardzo istotną sprawą w każdej firmie jest optymalizacja sumptów. Wielu kierowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jak gigantycznie wydaje się co miesiąc na tonery czy atramenty do drukarek. A zaoszczędzić można naprawdę potężnie oraz, co najistotniejsze, nie marnując przy tym bezcennego czasu. W tym artykule zobaczysz, iż jest to bardzo proste.

Przy regeneracji tonerów trzeba też uważać na kilka spraw. Po pierwsze można zniszczyć urządzenie, więc zawsze należy mieć pewność, czy obydwie listwy zostały prawidłowo zamontowane. Ponadto tonery hp po napełnieniu muszą być hermetyczne, w przeciwnym wypadku proszek może się wysypywać, co może sprawić zabrudzenia wydruku, oraz nawet zniszczenie drukarki. Należy mieć również absolutną pewność, iż proch, jaki zamyślamy zastosować, jest zgodny z drukarką, do której wkład jest przeznaczony. Chodzi tutaj o ziarnistość proszku, która jest zmienna w zależności od fabrykanta i nawet od danego modelu, gdyż producenci coraz częściej zmieniają parametry kartridża, ażeby utrudnić jego samodzielną regenerację, co konwertuje się potem na ich zysk ze zbycia kaset nowych. Nadto, jeśli zakupiliśmy już pomyślnie kompatybilny proch, nabyliśmy nowiutki bęben i listwy, trzeba znaleźć sobie wygodne stanowisko pracy. Każdy toner ma to do siebie, iż nawet najlżejszy powiew wiatru powoduje jego roztrąbienie po całym pokoju. Proch jest nawet lżejszy niż dym z papierosa, toteż rzeczywiście należy baczyć na to, żeby całe pomieszczenie nie pokrył się powłoką pyłu.

Aby poprawnie napełnić tonery minolta, trzeba wpierw zrozumieć ich budowę. Każdy wkład składa się z plastikowej obudowy, wałka magnetycznego, elektrody ładującej, zbierającej listwy, nakładającej listwy i światłoczułego bębna (tak zwany OPC). Pierwszą czynnością jest otworzenie obudowy i wyciągnięcie wałka. Z reguły nie nadaje się on do powtórnego użycia, więc trzeba go zamienić na nowy. Następnie czyścimy całą komorę z pozostałości zalegającego toneru. Najakuratniej jest to poczynić w myjni ciśnieniowej, gdyż pozwoli ona na zupełne wymycie resztek toneru z nawet najmniejszych zakątków w tonerze. Zaniedbanie tego może spowodować nierównomierny wydruk, albowiem nowiutko wsypany proch zmiesza się z resztą po byłym tonerze.

Listwa zbierająca funkcjonuje jak wycieraczka, bo oczyszcza światłoczuły bęben z prochu, który nie został przeniesiony na papier. Z kolei listwa nakładająca nagromadza nadmiar toneru z bębna magnetycznego z powrotem do zbiornika. Obie listwy we wkładzie należy zastąpić nowymi, ponieważ ulegają zużyciu oraz powtórne ich zastosowanie skutkuje niemiarowym wydrukiem i tym, że tonery samsung się za szybko eksploatują. Wyłącznie nowa listwa nakładająca umożliwia optymalne nakładanie prochu, więc nie należy na niej oszczędzać. Jest to drobny wydatek, a klasa wydruku jest niewspółmiernie wyższa.

W najnowszych kasetach fabrykanci stosują oryginalną broń w wyścigu z napełniaczami. Coraz częściej oryginalne kartridże wyekwipowane są w chipy, które sterują drukarką. Działa to w ten sposób, że fabrykant toneru szyfruje na nim w dodatkowym do owego celu poświęconym scalaku ilość pagin, które toner może wydrukować, niezależnie od rzeczywistej zawartości. Wywołuje to sytuację, że tonery xerox podług drukarki objawiają się puste nawet, jeżeli fizycznie odczuwamy, że większość prochu znajduje się wciąż w kartridżu. Na szczęście istnieje na to rada – takie czipy też możemy nabyć, zostaje jedynie podmiana ich w kasecie. Chipy takie działają bliźniaczo jak pierwotne i zapewniają urządzeniu pracę na następne setki stron.

Zauważamy, że samodzielna regeneracja wkładu nie jest bardzo zawiła, ale należy wziąć pod uwagę zatrzęsienie czynników determinujących prawidłowe działanie zregenerowanego toneru. Aby mieć pewność, że drukarka po regeneracji będzie funkcjonowała w stu procentach oraz nie troskać się o to, iż cokolwiek może pójść nie tak, warto skorzystać z usług specjalistów. Firma DobreTonery.PL zajmuje się napełnianiem kaset już od wielu lat i posiada wielkie doświadczenie w tej sferze. Wszelkie tonery ricoh napełnione w firmie DobreTonery.PL posiadają gwarancję aż do wyczerpania proszku, więc warto zaufać ludziom, którzy znają się na rzeczy. Jeśli uważasz, iż możesz zrobić coś nie tak, albo zwyczajnie nie masz wymaganych zdolności manualnych, nie ryzykuj, lecz powierz rzeczoznawcom. Zaoszczędzisz nie tylko swój cenny czas, lecz i mrowie nerwów, bo zawsze najtrudniej jest pierwszym razem.