Biżuteria starożytnego Egiptu

przez | 21/04/2009

Do typowych dla najwcześniejszych czasów państwa egipskiego(Stare Państwo), a nie zarzucony również w późniejszych okresach, należy charakterystyczny typ naszyjnika – szeroki, złożony z wielu łańcuchów z perłami i wisiorami, przykrywający tors od szyi do piersi – usech.

Istniały oddzielne kategorie zajmujące się płukaniem metalu, wytapianiem, kuciem, oddzielnie istniał rytownik w metalu, złotnik wykańczający całą pracę, szlifierz kamieni, wykonawca emalii, rzemieślnik łączący poszczególne części w jeden wyrób np. naszyjnik.
W okresie Średniego Państwa wytwory złotników przewyższyły znacznie precyzją i inwencją artystyczną wcześniejsze – jako przykład niech posłużą pektorały Sezastrisa II i jego córek z Dahszur. Odznaczają się one niezwykłą starannością wykonania emalii na złocie, a także pełnym lekkości i pomysłowości rozmieszczeniem symboliki religijnej w zawieszkach.

W Starożytnym Egipcie biżuteria była niezbędnym dodatkiem ozdabiającym i świadczącym o pozycji człowieka ją noszącego. Wytwarzano tam od najskromniejszych miedzianych bransolet, pierścieni, naszyjników z pereł, terakoty do najbardziej wyszukanych wyrobów jubilerskich – diademów, bransoletek, naramienników ze złota i srebra, inkrustowanych kolorowymi kamieniami.

W Egipcie złotnictwo było zajęciem, nie zaliczało się do sztuki, stosowano specyficzny system pracy: nie było w zasadzie jednego artysty, który dzieło by wykonywał sam od początku do końca.

Najświetniejsze przykłady wyrobów złotniczych i jubilerskich są nam znane z odkrytego na początku XX wieku, grobowca jednego z mniej ważnych władców, a mianowicie Tutanchamona. Grobowiec zawierał między innymi malowane skrzynie i łoża, naczynia alabastrowe, hebanowy tron inkrustowany złotem i emaliami, wytłaczany w złocie malowidło zmarłego, wielkie ilości biżuterii, pektorałów, skarabeuszy i amuletów ze złota, wysadzanych drogimi kamieniami.

Biżuteria starożytnego Egiptu zachwycała wiele tysięcy lat temu jak i teraz, jest ona ważnym elementem tamtejszej historii, a dla nas zabytkiem i przykładem kunsztu tamtejszych artystów.