Dla kogo biuro rachunkowe

przez | 16/01/2009

Kto może korzystać z usług biur rachunkowych? Biura rachunkowe są podmiotami, które mogą świadczyć swoje usługi przedsiębiorstwom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą a także osobom fizycznym. Osoby fizyczne zwracają się do biur rachunkowych o zwykle wsparcie w rozliczeniu podatku dochodowego dla osób fizycznych.

Przedsiębiorstwa zwykle zlecają księgowym prowadzenie spraw kadrowo – płacowych, takich jak: przygotowywanie list płac czy zaświadczeń do ZUS. Dodatkowo biuro rachunkowe podejmuje się prowadzenia ewidencji zakupów oraz sprzedaży VAT. Dlatego istotne jest żeby biuro znajdowało się w miarę niedaleko siedziby firmy klienta. Np. biuro rachunkowe w Poznaniu zwykle obsługuje firmy ze stolicy Wielkopolski i okolicznych miejscowości (oczywiście jeśli firma ma swoją siedzibę w Poznaniu, może owocnie współpracować z biurem zlokalizowanym w podpoznańskiej miejscowości). Dostarczone do biura dokumenty są weryfikowane pod kątem formalnym rachunkowym i księgowym. Pozwoli to uniknąć błędów w przyszłości. Pod koniec (albo na początku) roku biuro rachunkowe przygotowuje roczne sprawozdanie finansowe (np. rachunek zysków i strat oraz bilans roczny). Przy okazji kontroli fiskusa lub ZUSu, biuro często (zależnie od umowy) bierze udział w postępowaniu kontrolnym i jeśli jest taka potrzeba udziela wyjaśnień.

Do problemów, które muszą rozwiązać nowe firmy, należy wybranie sposobu opodatkowania. Niewielkie przedsiębiorstwa mają do wyboru: opodatkowanie z książki przychodów i rozchodów lub opodatkowanie na zasadzie ryczałtu. Która z metod zapewni niższy podatek dochodowy? W tym temacie podpowie biuro rachunkowe.

Modeli współpracy jest wiele. W zależności od formy umowy jaką firma zawrze z biurem rachunkowym, biuro to może również wykonywać przelewy, wysyłać kontrahentom klienta ponaglenia do zapłaty, itp. Istotne jest aby całość świadczonych usług i kwestia odpowiedzialności biura księgowego zostały szczegółowo opisane w umowie współpracy. Jakość usług najczęściej w dużym stopniu zależy od ceny jaką biuro za nie pobiera – umowa musi satysfakcjonować obie strony.

W Poznaniu, podobnie jak innym większym mieście, działa wiele firm świadczących usługi prowadzenia księgowości i rachunkowości. Odpowiednie nam biuro można znaleźć, wyszukując np. oferty biur na ich stronach www – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać słowa kluczowe np.: księgowość poznań.

Na tym zakończymy… Osobną kwestią jest sprawa odpowiedzialności biura rachunkowego, ale o tym w innym artykule. Powodzenia.

Dodaj komentarz